Koło Naukowe Matematyków UŚ ENG KNM
O NAS DLA LICEALISTOW FORUM

XXV sesja KNM
Liczby

Szczyrk, 28 - 30 listopada 2008

Zaproszenie

Koło Naukowe Matematyków serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w pierwszej w tym roku akademickim wyjazdowej sesji w Szczyrku, w dniach 28-30 listopada 2008. Tematem przewodnim listopadowego wyjazdu bedą liczby. Szczególnie zapraszamy studentów I i II roku.

Trochę informacji organizacyjnych:

1. Konferencja tradycyjnie odbędzie się w Ośrodku Wypoczynkowym Uniwersytetu Śląskiego w Szczyrku, przy ulicy Olimpijskiej 56. Proponowany dojazd: pociągiem do Bielska, potem PKS-em do Szczyrku (w kierunku Salmopolu lub Białego Krzyża), wysiadamy na przystanku Szczyrk - Wodospad (trzeci po centrum Szczyrku) i dreptamy kilka minut lekko pod górę ulicą odbijającą z lewej strony drogi, którą jechał PKS, tuż przed samym przystankiem - to właśnie Olimpijska. Na kilka dni przed wyjazdem, kiedy będzie znany ostateczny skład osobowy, ustali się grupę, w której znajdzie się choć jedna osoba znająca dokładnie drogę;). Jeżeli ktoś będzie jechał samochodem, proszony jest o przekazanie nam tego wcześniej, żeby wykorzystać puste miejsca w samochodzie.
2. Chęć uczestnictwa w konferencji można zgłosić każdemu członkowi koła - najłatwiej znaleźć nas w pokoju 524. Można też pisać na knm@knm.katowice.pl.
3. Koszt wyjazdu (nie licząc dojazdu) szacujemy na 50 zł (w cenie noclegi i wyżywienie). Można zgłaszać preferencje żywieniowe (bo gotujemy sobie sami), oczywiście w rozsądnych granicach.
4. W Szczyrku dostajemy naczynia, pościel i łóżko. Jeżeli będzie więcej chętnych niż łóżek, to osoby, które się najpóźniej zgłoszą, będą musiały wziąć ze sobą karimaty i śpiwory - ewentualnych nieszczęśliwców powiadomimy wcześniej. Można zabrać ze sobą własny kubek (to dość praktycznie, jak jedzie sporo osób). Przypominamy też o zabraniu czegoś przeciwdeszczowego i ciepłego oraz butów nadających się na wyjście w góry - jeśli pogoda dopisze, to może zrobimy sobie jakąś małą wycieczkę (oczywiście dla chętnych).
5. Wyjazd jest w założeniu naukowy. Udział nie zobowiązuje do wygłoszenia referatu, ale serdecznie do tego zachęcamy. Temat przewodni to "Liczby". Proponowane zagadnienia referatów to:
- Zastosowanie liczb zespolonych w technice / informatyce / etc.
- Sztuczki z wykorzystaniem liczb zespolonych i nie tylko.
- Problem faktoryzacji.
- Uogólnienie powszechnie znanych liczb i ich zastosowania.
- Ułamki łańcuchowe.
- Duże liczby kardynalne.
- Testy pierwszości.
- Generowanie liczb pierwszych.
- Historia i sposoby postrzegania liczb.
- Liczby Mersenne'a, Fermata, doskonałe, szczególne, przestępne etc.
- Liczby w...
- Zaskakujące statystyki.
Oczywiście, można też wybrać własny temat. Do wygłaszania referatów zapraszamy szczególnie studentów I i II roku - to świetna okazja do podzielenia się czymś ciekawym, a jednocześnie próby wystąpienia przed grupą (przydatne np. podczas pracy naukowej czy w szkole). Wykład nie musi być ani długi, ani bardzo skomplikowany matematycznie - może odnosić się do innych dziedzin nauki.

Wszelkie pytania, uwagi i sugestie można przesyłać na adres knm@knm.katowice.pl. Serdecznie zapraszamy!
ostatnia aktualizacja: 17.02.2011

Kontakt:

Koło Naukowe Matematyków Uniwersytetu Śląskiego
40-007 Katowice, ul. Bankowa 14 (pokój 524)
tel. (032) 359-20-96, e-mail: knm@knm.katowice.pl