Koło Naukowe Matematyków UŚ ENG KNM
O NAS DLA LICEALISTOW FORUM

Śląska Noc Naukowców
Katowice, 23 września 2011

Program
WYKŁADY:

18.00 Piotr Idzik - Ilu ludzi żyło na świecie?
Referat będzie próbą odpowiedzenia na to pytanie. Podczas wykłady zostaną zaprezentowane pewne bardzo proste modele wzrostu populacji oparte o teorię równań różniczkowych.
20.00 mgr Łukasz Dawidowski - Piękna Pi pisze pisma piórem Z liczbą pi spotkał się każdy z nas. Mamy z nią do czynienia nie tylko na matematyce, gdzie jest zmorą uczniów, ale wszędzie gdzie pojawia się koło, często nie zdając sobie sprawy z jej istnienia i znaczenia w naszym życiu.
Podczas spotkania chciałbym zagłębić się w jej historię, poznać jej znaczenie i wpływ na całą matematykę oraz wszystkie nauki przyrodnicze, a także poznać wielu słynnych naukowców, którzy poświęcili wiele lat swojego życia dla niej, chcąc dogłębnie ją rozszyfrować.
Warsztat będzie prowadzony w formie rozmowy z uczestnikami w oparciu o liczne multimedia oraz połączony z kilkoma konkursami dotyczącymi tematyki spotkania.

WARSZTATY (17-22):

Kawiarnia Szkocka - Kawiarnia Szkocka to miejsce, gdzie można usiąść przy herbatce, porozmawiać (nie tylko o matematyce) ze studentami i pracownikami uczelni. A za zdobyte podczas warsztatów pi-niądze można nabyć pi-ciastka czy pi-herbatę.
Łamigłówki logiczne - Uwolnij pierścień, Zrób gwiazdę - to nie cytat z Władcy Pierścieni czy polecenie z lekcji WF, ale zadania z warsztatu czeka gimnastyka umysłu i dłoni: zostaną przed nimi postawione różne zadania manualne, zagadki drewniane, druciane czy puzzle przestrzenne.
Labirynt - Uczestnicy zajęć spróbują swoich sił w grze komputerowej, a za zdobyte pi-niądze będą mogli "kupić" bilet i spróbować przejść tajemniczy labirynt.
Szyfrowanie klasyczne - Podczas warsztatów prowadzący opowiedzą o klasycznych metodach szyfrowania i deszyfrowania tekstu. Będzie również czas na opowiedzenie kilku ciekawostek z kryptologii. A na koniec uczestnicy zmierzą się z szyframi w praktyce.
ostatnia aktualizacja: 28.09.2011

Kontakt:

Koło Naukowe Matematyków Uniwersytetu Śląskiego
40-007 Katowice, ul. Bankowa 14 (pokój 524)
tel. (032) 359-20-96, e-mail: knm@knm.katowice.pl