Koło Naukowe Matematyków ponownie opanowało Ośrodek Wypoczynkowy UŚ w Szczyrku i nie zważając na nieprzyjemną aurę rozwijało się matematycznie i towarzysko.
Nie trzymaliśmy się zbyt kurczowo tematu przewodniego i tak:
- Agnieszka Klama i Grzegorz Goldyszewicz dali nam mały wykład ekonomii matematycznej opowiadając o funkcji użyteczności i funkcji popytu. Przy okazji dowiedzieliśmy się gdzie stosuje się w życiu codziennym twierdzenie o niepustym przekroju scentrowanej rodziny domkniętych podzbiorów przestrzeni zwartej, czy twierdzenie o funkcji uwikłanej. Rafał Kucharski pokazał nam okropne wzory, z których wynikało, że czasem popyt na dobra które drożeją może rosnąć (nazywamy je dobrami Giffena).
- Radek Smogura opowiedział o Teorii Gier (która ma zastosowanie do rozwiązywania problemów ekonomicznych)
- Włodek Fechner przedstawił ciekawe zadanie i podał trzy różne jego rozwiązania
- dr Tomasz Szostok, który odwiedził nas jako nowy opiekun, zaprezentował nam problem uogólniania funkcji sinus na dowolne przestrzenie unormowane.
- Renatka Kawa i Tomek Kochanek wprowadzili nas w zadziwiający (a niektórych usypiający) świat liczb p-adycznych. Rafał Kucharski przedstawił dość techniczne wyniki dotyczące symbolu Hilberta, a Kuba Byszewski wykorzystał to wszystko by sklasyfikować formy kwadratowe nadQ(twierdzenie Hasse-Minkowskiego) i pokazać płynące z niego wnioski (np. Kiedy liczba naturalna przedstawia się jako suma dwóch, trzech lub czterech kwadratów).
ostatnia aktualizacja: 23.01.2011