Koło Naukowe Matematyków UŚ ENG KNM
O NAS DLA LICEALISTOW FORUM

III Letni Obóz KNM
Matematyczne Aspekty Ekonomii
Szczyrk, 2-15 września 2003


Sprawozdanie

Koło Naukowe Matematyków ponownie opanowało Ośrodek Wypoczynkowy UŚ w Szczyrku i nie zważając na nieprzyjemną aurę rozwijało się matematycznie i towarzysko.

Referaty

Nie trzymaliśmy się zbyt kurczowo tematu przewodniego i tak:

  1. Agnieszka Klama i Grzegorz Goldyszewicz dali nam mały wykład ekonomii matematycznej opowiadając o funkcji użyteczności i funkcji popytu. Przy okazji dowiedzieliśmy się gdzie stosuje się w życiu codziennym twierdzenie o niepustym przekroju scentrowanej rodziny domkniętych podzbiorów przestrzeni zwartej, czy twierdzenie o funkcji uwikłanej. Rafał Kucharski pokazał nam okropne wzory, z których wynikało, że czasem popyt na dobra które drożeją może rosnąć (nazywamy je dobrami Giffena).
  2. Radek Smogura opowiedział o Teorii Gier (która ma zastosowanie do rozwiązywania problemów ekonomicznych)
  3. Włodek Fechner przedstawił ciekawe zadanie i podał trzy różne jego rozwiązania
  4. dr Tomasz Szostok, który odwiedził nas jako nowy opiekun, zaprezentował nam problem uogólniania funkcji sinus na dowolne przestrzenie unormowane.
  5. Renatka Kawa i Tomek Kochanek wprowadzili nas w zadziwiający (a niektórych usypiający) świat liczb p-adycznych. Rafał Kucharski przedstawił dość techniczne wyniki dotyczące symbolu Hilberta, a Kuba Byszewski wykorzystał to wszystko by sklasyfikować formy kwadratowe nadQ(twierdzenie Hasse-Minkowskiego) i pokazać płynące z niego wnioski (np. Kiedy liczba naturalna przedstawia się jako suma dwóch, trzech lub czterech kwadratów).

ostatnia aktualizacja: 23.01.2011

Kontakt:

Koło Naukowe Matematyków Uniwersytetu Śląskiego
40-007 Katowice, ul. Bankowa 14 (pokój 524)
tel. (032) 359-20-96, e-mail: knm@knm.katowice.pl