Koło Naukowe Matematyków UŚ ENG KNM
O NAS DLA LICEALISTOW FORUM

Co robimy?

mataKoło Naukowe Matematyków Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach działa od ponad dwudziestu lat. Początkowo skupiało grupę zafascynowanych matematyką studentów, ale jego działalność sprowadzała się głównie do firmowania wyjazdów na konkursy matematyczne. W 1996 roku grupa osób pod przewodnictwem doktora Adama Kolanego i doktora Marka Szyjewskiego postanowiła zdecydowanie poszerzyć działalność KNM. Pierwsze spotkanie "reanimacyjne" odbyło się 24 października 1996 roku i od tego czasu koło sukcesywnie powiększa sfery swojej aktywności. Do organizowanych regularnie spotkań doszły kolejne wyjazdy, a potem także wykłady dla licealistów, wydawanie gazetki, zbiórka mikołajkowa, i wiele innych. Kilka lat temu uczelnia obdarowała KNM pokojem, i od tego czasu spotykamy się w nim codziennie.

Głównymi przejawami aktywności koła są:

Oczywiście, działalność koła nie kończy się na typowo matematycznych przejawach aktywności. Spotykamy się kilka razy dziennie, w każdej przerwie między zajęciami, w pokoju 524. Oprócz tego organizujemy nie do końca oficjalne spotkania we własnym gronie - np. nocne maratony filmowe, wypady do kina czy teatru. Naukowość koła jest dla nas ważna, ale jeszcze ważniejsze jest to, że po prostu tworzymy zgraną grupę, która lubi spędzać czas w swoim gronie.

Uważni czytelnicy tych stron zauważą, że wśród przyjaciół Koła jest również wielu obecnych i byłych studentów innych uczelni, np. Politechniki Krakowskiej, Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Politechniki Łódzkiej. Na naszych spotkaniach nierzadko pojawiają się i są niezwykle mile widziani również uczniowie szkół średnich.

Oprócz tego razem z doktorantami zajmujemy się organizacją już bardzo formalnej i poważnej, międzynarodowej konferencji - International Students' Conference On Analysis. Konferencja ta odbywa się cyklicznie co rok, na zmianę w Polsce i na Węgrzech. Pracownicy naukowi, doktoranci oraz wybrani studenci matematyki przedstawiają na konferencji wyniki swoich badań, związanych z równaniami funkcyjnymi. W ISCA udział biorą osoby związane z Instytutem Matematyki Uniwersytetu Śląskiego i analogicznym Uniwersytetu w Debreczynie. Oczywiście, wykłady prowadzone są wyłącznie w języku angielskim.

Działać w KNM można na wiele sposobów. Można napisać artykuł do gazetki, pomóc w organizacji Święta Pi czy jakiegoś wyjazdu, wygłosić referat dla koła lub licealistów, albo też po prostu - przyjść do pokoju i z nami posiedzieć. Serdecznie zapraszamy!
ostatnia aktualizacja: 12.05.2011

Kontakt:

Koło Naukowe Matematyków Uniwersytetu Śląskiego
40-007 Katowice, ul. Bankowa 14 (pokój 524)
tel. (032) 359-20-96, e-mail: knm@knm.katowice.pl