Tym razem, przy letniej niemal pogodzie, dyskutowaliśmy o średnich niezmiennczych.
Uczestnicy zjechali do ośrodka w piątek, przy czym goszczący u nas studenci z Politechniki Łódzkiej już czekali, gdy pierwsza z naszych grup dotarła na miejsce. Po piątkowej kolacji
Włodek i
Żywilla wprowadzili nas w temat, przedstawiając rys historyczny, podstawowe pojęcia oraz twierdzenia. Propozycja kolegi
Fechnera, aby grupy dopuszczające średnie niezmiennicze (ang. amenable, fr. moyenable) nazwać uległymi, została przez uczestników sesji całkowicie zaaprobowana.
W sobotę, po porannym wykładzie Tomka na temat „Średnia niezmiennicza a istnienie miary niezmienniczej" wybraliśmy się na spacer po okolicznych wzgórzach. Krzysztof zdążył opowiedzieć o dystrubucjach przed obiadem, na który tym razem szef kuchni zaproponował fasolkę po bretońsku i nie była to przyczyna halnego, który przez cały czas trzaskał drzwiami i oknami.
W kolejnych sobotnich referatach Grzegorz opowiedział o związku średnich niezmienniczych ze stabilnością homomorfizmów, Renata przedstawiła nam przykład grupy nieuległej - grupy wolnej dwóch wolnych generatorów, a Szymon przedstawił konstrukcję miary Haara.
Sobotni wieczór obfitował w wiele atrakcji, wśród których wymienię grilla, Psychologa i wybory tematu na sesję wiosenną, który brzmiał będzie: „Fraktale”.
Sesję zakończyło niedzielne wystąpienie Rafała, który przedstawił kilka faktów dotyczących związków pomiędzy istnieniem miar niezmienniczych, równo-rozkładalnością i uległością.
ostatnia aktualizacja: 01.06.2012