Koło Naukowe Matematyków UŚ ENG KNM
O NAS DLA LICEALISTOW FORUM

XXXI sesja KNM
Motywacje, intuicje, konstrukcje

Szczyrk, 10 - 13 listopada 2011

SPRAWOZDANIE

Listopadowa konferencja była już trzydziestą pierwszą wyjazdową sesją naukową organizowaną przez Koło Naukowe Matematyków UŚ. Tym razem postanowiliśmy pochylić się nad motywacjami, intuicjami i konstrukcjami - podczas przedmiotów kursowych na studiach nierzadko przyjmujemy twierdzenia czy idee, nie zastanawiając się ich pochodzeniem; stwierdziliśmy, że zaznajomienie się z ich ujęciem od strony historii matematyki czy intuicji może być ciekawym doświadczeniem.

Konferencja "Motywacje, intuicje, konstrukcje" odbyła się w dniach 10-13 listopada 2011, tradycyjnie w Szczyrku. Dzień referatowy otwarł Szymon Draga, który skonstruował miarę Hausdorffa, podał jej najważniejsze własności oraz związki z miarą Lebesgue'a. Kolejnym referentem był Piotr Idzik, który podczas dwuczęściowego wykładu "Światy możliwe" wprowadził słuchaczy w świat zaawansowanej logiki, w szczególności poruszając m.in. tematykę algebr Boole'a. Z kolei Adam Wrzesiński opowiedział o trójkątach Eulera, liczbach Catalana, drzewach binarnych oraz dramacie bileterki. Ostatni przed przerwą wykład wygłosił opiekun Koła, doktor Tomasz Kochanek, który przybliżył słuchaczom istotę twierdzenia spektralnego. Tematyka ta zainteresowała niektórych członków Koła do tego stopnia, że doktor Kochanek postanowił podczas bieżącego roku akademickiego poprowadzić cykl spotkań zatytułowanych o algebrach Banacha i teorii spektralnej. Sesję poobiednią otwarli Magdalena Nowak i Konrad Jałowiecki, którzy w dowcipny sposób opowiedzieli o mało radosnym podczas nauki w ramach studiów twierdzeniu Poissona. Następnie Tomasz Kania, doktorant Lancaster University i absolwent UŚ, opowiedział o algebrach Banacha, C*-algebrach oraz pokazał konstrukcję transformaty Gelfanda, a Michał Łasica opowiedział o równaniu Naviera-Stokesa. Doktor Rafał Kucharski przedstawił geometryczne rozwiązanie pewnego problemu wariacyjnego, a Marek Biedrzycki podjął próbę wprowadzenia słuchaczy w trudny świat logiki intuicjonistycznej (która okazała się wcale nie intuicyjna). Ostatni referat podczas sesji poprowadziła Daria Morys, która opowiedziała o jeziorach Wady, czyli o konstruowaniu continuów nierozkładalnych.

Najlepszym wykładem studenckim podczas konferencji wybrano "O mierze Haudorffa" Szymona Dragi - można z całą mocą stwierdzić, że był to modelowy przykład, jak powinien wyglądać dobry matematyczny referat, czego Szymonowi serdecznie gratulujemy. Wybraliśmy również temat najbliższej, majowej sesji - zostały nim "Algorytmy". Tradycyjnie zdjęcia oraz nagrania referatów można znaleźć na stronie Koła.
ostatnia aktualizacja: 19.03.2013

Kontakt:

Koło Naukowe Matematyków Uniwersytetu Śląskiego
40-007 Katowice, ul. Bankowa 14 (pokój 524)
tel. (032) 359-20-96, e-mail: knm@knm.katowice.pl