Koło Naukowe Matematyków UŚ ENG KNM
O NAS DLA LICEALISTOW FORUM

XXVI sesja KNM
Równania i nierówności

Szczyrk, 30 kwietnia - 3 maja 2009

Zaproszenie
Koło Naukowe Matematyków serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w wyjazdowej sesji naukowej KNM w Szczyrku, w dniach 30 kwietnia - 3 maja 2009. Temat przewodni konferencji to "Równania i nierówności".

Trochę informacji organizacyjnych:
 1. Konferencja tradycyjnie odbędzie się w Ośrodku Wypoczynkowym Uniwersytetu Śląskiego w Szczyrku, przy ulicy Olimpijskiej 56. Proponowany dojazd: pociągiem do Bielska, potem PKS-em do Szczyrku (w kierunku Salmopolu lub Białego Krzyża), wysiadamy na przystanku Szczyrk - Wodospad (trzeci po centrum Szczyrku) i dreptamy kilka minut lekko pod górę ulicą odbijającą z lewej strony drogi, którą jechał PKS, tuż przed samym przystankiem - to właśnie Olimpijska. Na kilka dni przed wyjazdem, kiedy będzie znany ostateczny skład osobowy, ustali się grupę, w której znajdzie się choć jedna osoba znająca dokładnie drogę;). Jeżeli ktoś będzie jechał samochodem, proszony jest o przekazanie nam tego wcześniej, żeby wykorzystać puste miejsca w samochodzie.
 2. Chęć uczestnictwa w konferencji można zgłosić każdemu członkowi koła - najłatwiej znaleźć nas w pokoju 524. Można też pisać na knm@knm.katowice.pl.
 3. Koszt wyjazdu (nie licząc dojazdu) szacujemy na 50 zł (w cenie noclegi i wyżywienie). Można zgłaszać preferencje żywieniowe (bo gotujemy sobie sami), oczywiście w rozsądnych granicach.
 4. W Szczyrku dostajemy naczynia, pościel i łóżko. Jeżeli będzie więcej chętnych niż łóżek, to osoby, które się najpóźniej zgłoszą, będą musiały wziąć ze sobą karimaty i śpiwory - ewentualnych nieszczęśliwców powiadomimy wcześniej. Można zabrać ze sobą własny kubek (to dość praktycznie, jak jedzie sporo osób). Przypominamy też o zabraniu czegoś przeciwdeszczowego i ciepłego oraz butów nadających się na wyjście w góry - jeśli pogoda dopisze, to może zrobimy sobie jakąś dłuższą wycieczkę (oczywiście dla chętnych).
 5. Wyjazd jest w założeniu naukowy. Udział nie zobowiązuje do wygłoszenia referatu, ale serdecznie do tego zachęcamy. Temat przewodni to "Równania i nierówności". Proponowane zagadnienia referatów to:
  • Gdzie szukać zer wielomianów?
  • Różne równania diofantyczne
  • Ile pierwiastków rzeczywistych ma wielomian?
  • Wielomiany nad dużymi ciałami skończonymi
  • Algorytm Rungego-Kutty
  • O przedłużaniu dzety Riemanna
  • Układ równań Lorenza
  • Układ równań Lotki-Volterry
  • Równanie logistyczne i jego związek ze zbiorem Mandelbrota
  • Klasyczne dowody powszechnie znanych nierówności
  • Kilka słów o niecodziennych porządkach
  Oczywiście, można też wybrać własny temat. Referat nie musi być ani długi, ani bardzo skomplikowany matematycznie - może odnosić się do innych dziedzin nauki.
Zgłoszenia przyjmujemy do wyczerpania miejsc. Prosimy o podanie informacji o wygłoszeniu bądź nie referatu, a w pierwszym przypadku również jego tytułu.

Wszelkie pytania, uwagi i sugestie można przesyłać na adres knm@knm.katowice.pl. Serdecznie zapraszamy!
ostatnia aktualizacja: 13.01.2011

Kontakt:

Koło Naukowe Matematyków Uniwersytetu Śląskiego
40-007 Katowice, ul. Bankowa 14 (pokój 524)
tel. (032) 359-20-96, e-mail: knm@knm.katowice.pl