28 listopada 2018 Materiały ze Wstępu do teorii kategorii Nagrania z pierwszych czterech zajęć ze Wstępu do teorii kategorii dostępne są w serwisie YouTube pod poniższymi linkami:
youtube.com/watch? (Wstęp do teorii kategorii, cz. 1: kategorie, rodzaje morfizmów) youtube.com/watch? (Wstęp do teorii kategorii, cz. 2: rodzaje morfizmów, produkty) youtube.com/watch? (Wstęp do teorii kategorii, cz. 3: produkty, koprodukty) youtube.com/watch? (Wstęp do teorii kategorii, cz. 4: zasada dualności, funktory) Przypominamy, że aktualnych materiałów z zajęć ze Wstępu do teorii kategorii można również szukać pod następującym adresem: jakim.pl/materialy/. 18 maja 2018 Czerwcowa sesja naukowa KNM Serdecznie wszystkich zapraszamy na kolejną edycję sesji naukowej Koła Naukowego Matematyków, która odbędzie się w dniach 8-10 czerwca, tak jak w poprzednich latach, w Ośrodku Wypoczynkowym UŚ w Szczyrku przy Olimpijskiej 56. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych i zachęcamy jednocześnie do przygotowania krótkich referatów na wybrany temat z dziedziny matematyki lub okołomatematyczny!
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt. 3 kwietnia 2018 Spotkanie z przedstawicielami firmy Getin Noble Bank Firma Getin Noble Bank zaprasza na bezpłatną prezentację, w której analitycy i administratorzy hurtowni danych zaprezentują ciekawe sposoby rozwiązywania problemów, z którymi spotykają się na co dzień w pracy.
W omawianych przykładach zostaną wykorzystane umiejętności posługiwania się podstawowymi i zaawansowanymi poleceniami języka SQL. złączenia JOIN funkcje agregujące GROUP BY funkcje okienkowe np. RANK polecenia modyfikujące np. INSERT Uczestnicy spotkania dowiedzą się również jak działa hurtownia danych i dlaczego wykorzystujemy narzędzia Business Inteligence. Prezentacja odbędzie się 10 kwietnia, w godzinach od 15:00 do 17:30 w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Śląskiego, w sali nr 233. Spotkanie adresowane jest przede wszystkim do studentów i absolwentów kierunku matematyka. Nie oczekuje się przynoszenia własnych laptopów, natomiast studentów i absolwentów chcących wziąć udział w prezentacji obowiązują zapisy poprzez formularz rejestracyjny: goo.gl/…/qdKo1CBifhaJ9EzT2 16 marca 2018 Wyniki konkursu Znamy już wyniki konkursu artystycznego "Matematyczny świat" 2018!
Zwyciężczynią tegorocznej edycji konkursu jury jednogłośnie uznało Zuzannę Cyran z VII klasy PSP nr 4 w Radomsku. Oto, co Zuzanna pisze o swojej pracy, zatytułowanej "Pi na okrągło": "Praca wykonana techniką quilling i sznurkiem z bibuły. Jej połowa przedstawia logo Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, logo wydziału mat. fiz. chem. i kwiatki. Druga połowa przedstawia planety i liczbę pi. Kula umieszczona jest na podstawce w kolorach flagi Katowic". Dodamy tylko, że jury zastanawiało się, czy nad tak pracochłonnym dziełem Zuzanna spędziła cały rok! Całe podium w tym roku zajęły dziewczęta, bowiem laureatką II nagrody została Magdalena Wolna z Przedszkola nr 73 im. m. Uszatka w Katowicach, natomiast trzecie miejsce przyznano Karolinie Nowak z klasy IV a w SP nr 32 w Chorzowie. Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystego zakończenia Święta Liczby Pi - 14 marca 2018, o godzinie 14.30, w sali 227 Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Bankowa 14). Laureatkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 13 lutego 2018 Święto Pi 2018 - poszukiwani prowadzący warsztaty! Już za miesiąc - 14 marca 2018 - odbędzie się XII Święto Liczby Pi!
Wszystkich gorąco zachęcamy do pomocy w organizacji tego wydarzenia. Jak co roku planujemy zorganizować dziesiątki godzin warsztatów, więc każda osoba do pomocy na wagę złota! Co można robić? Na przykład: - pomóc w prowadzeniu zajęć (m.in. zagadki logiczne, kasyno, Kawiarnia Szkocka, origami, zajęcia dla najmłodszych, fraktale, szyfrowanie...); - poprowadzić wymyślone przez siebie zajęcia; - po prostu wydawać w Kawiarni Szkockiej drobny słodki poczęstunek tym uczestnikom, którzy zgromadzą odpowiednią liczbę pi-pieniędzy; - kierować uczestników do odpowiednich sal (dla kogoś, kto jest w Instytucie Matematyki pierwszy raz, budynek może przypominać nieco labirynt). W sprawie szczegółowych informacji proszę o kontakt (joanna@knm.katowice.pl). 11 lutego 2018 Bezpłatne szkolenie z Excela - zapraszamy! Serdecznie zapraszamy na szkolenie z programu Microsoft Excel, które odbędzie się 21 lutego o godzinie 17:00 w sali 4.14 w budynku CNTI Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Szkolenie poprowadzą Paweł Bartela i Michał Rekus.
Na szkoleniu zostaną zaprezentowane triki excelowe, czyli sprytne sposoby rozwiązywania zadań. Skupimy się na funkcjonalnościach najczęściej używanych podczas pracy na stanowiskach związanych z przetwarzaniem danych i raportowaniem. W wynajętej sali są komputery, więc każdy będzie miał możliwość przećwiczyć omawianych przykładów. Do udziału w szkoleniu zapraszamy wszystkich studentów. Liczba miejsc ograniczona do 30. Zapisy poprzez link. doodle.com/…/yga6zeyyuews6gyg Szkolenie jest bezpłatne. Zachęcamy gorąco do udziału! 25 października 2017 Zapraszamy na wyjazdową sesję naukową KNM! Serdeczne zapraszamy wszystkich chętnych na kolejną Wyjazdową Sesję Naukową KNM UŚ, która odbędzie się w dniach 24-26 listopada 2017 r. w Ośrodku Wypoczynkowym UŚ w Szczyrku. Wyjazd ma charakter trochę naukowy, ale też oczywiście rekreacyjny :)
Nocleg gratis. Dojazd i wyżywienie na własną rękę. Adres: Olimpijska 56, 43-370 Szczyrk W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt. 16 października 2017 Szkoła matematyczna dla studentów niższych lat - zaproszenie Poniżej przekazujemy wiadomość o szkole matematycznej dla studentów:
Uprzejmie informuję, że 24-26.11.2017 i 16-18.03.2018 w Będlewie odbędzie się szkółka dla studentów, którą nazwaliśmy Małe Horyzonty - Baby Horizons. impan.pl/…/17-babyhorizons Serdecznie zapraszamy studentów z całej Polski. Więcej informacji: W skład Komitetu Organizacyjnego wchodzą studenci Uniwersytetu Wrocławskiego: Sara Nowogórska (s.nowogorska@gmail.com), Piotr Rudnicki ( deamondev@gmail.com), Oskar Słowik (oslowik93@gmail.com) Kajetan Jastrzębski (kajetan.jastrzebski6@gmial.com), Tomasz Limisiewicz (t.limisiewicz@gmail.com)., Jest to szkółka typu Horyzonty (organizowane już przez pana dr. hab. Tomasza Cieślaka), ale nie dla studentów studiów magisterskich. Szkółka ma być dostępna dla studentów ostatniego roku licencjatu sekcji teoretycznej i zastosowań czyli po porządnej analizie, algebrze, algebrze liniowej, równaniach różniczkowych, teorii miary, rachunku prawdopodobieństwa, funkcjach analitycznych, statystyce, analizie funkcjonalnej. Na szkółkę zostali zaproszeni matematycy teoretyczni i stosowani, którzy mają opowiedzieć o swojej dziedzinie badań w sposób zrozumiały dla studentów licencjatu (jakiś fragment). Cel jest taki by studenci zobaczyli różne możliwości zanim wejdą w wąską specjalizację. W pierwszej części 24-26.11.2017 swój udział zapowiedzieli prof. dr hab. Krzysztof Frączek (UMK, Toruń), prof. dr hab. Piotr Gwiazda (Uniwersytet Warszawski, IMPAN), prof. dr hab.Piotr Śniady (IM PAN, Toruń), prof. dr hab. Ryszard Rudnicki (IMPAN). Dr hab. Radosław Adamczak, Wojciech Niemiro (Uniwersytet Warszawski, UMK), prof. dr Jacek Wesołowski (Politechnika Warszawska), prof. dr hab. Piotr Zakrzewski (Uniwersytet Warszawski) będą wiosną. Liczymy na studentów z całej Polski. Już samo spotkanie kolegów z innych ośrodków może być frajdą. Dopuszczamy też referaty studenckie. Więcej informacji znajduje się na powyższej stronie www. Trzeba się zarejestrować. Koszt jednego weekendu dla jednej osoby po odjęciu dofinansowania z Centrum Banacha wynosi 170 zl. W razie pytań proszę zwracać się do w/w studentów: Sary, Piotra i Oskara. Prof. dr hab. Ewa Damek 17 marca 2017 Majówka z KNM! Serdeczne zapraszamy na Wyjazdową Sesję Naukową KNM UŚ, która odbędzie się w dniach 12-14 maja 2017 r. w Ośrodku Wypoczynkowym UŚ w Szczyrku. Więcej informacji niebawem, ale już teraz rezerwujcie czas! Konferencja jest interdyscyplinarna, zatem zapraszamy wszystkich do wygłoszenia wykładu z dowolnej dziedziny matematyki. 14 marca 2017 Wyniki konkursu Matematyczny Świat W konkursie "Matematyczny Świat" w tym roku nagrodzone zostają:
I miejsce - Wiktoria Wdowska, gimnazjum PG im. K. Makuszyńskiego w Natolinie - "Pitrix" II miejsce - Zuzanna Cyran, ZSG nr 3 w Radomsku III miejsce - Natalia Mąkosa, PSP im. K. Makuszyńskiego w Natolinie - "Parabola z okienka" IV miejsce - Weronika Zarębska, ZSG nr 3 w Radomsku Zwycięzcom gratulujemy! 14 marca 2017 Święto Liczby Pi 2017 To już dziś! 14 i 15 marca tradycyjnie organizujemy na naszym Wydziale Święto Liczby Pi. Przygotowaliśmy wykłady, warsztaty, pokazy, konkursy. Program: swietopi.pl. Zapraszamy! 4 lutego 2017 XIII ISCA W dniach 4-7 lutego 2017 roku w Ustroniu odbędzie się XIII International Students' Conference of Analysis, w której biorą udział przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Uniwersytetu w Debreczynie. Uczestnikom życzymy udanej konferencji, a biorącym w niej udział studentom - członkom i sympatykom KNM, dla których często jest to pierwsze wystąpienie na międzynarodowej konferencji - powodzenia! 13 stycznia 2017 X Wykład im. Profesora Andrzeja Lasoty Przypominamy, że już dziś odbędzie się X Wykład im. Profesora Andrzeja Lasoty. Wykład „Matematyczne modele dynamiki procesów molekularnych w żywych komórkach biologicznych” wygłosi prof. dr hab. Aleksander Weron.
Plan dnia: 14:00 promocja książki "Mathematics Like Poetry. Andrzej Lasota 1932-2006" 15:30 Wykład im. Profesora Andrzeja Lasoty Bezpośrednio po wykładzie: koncert muzyki włoskiej Po koncercie na uczestników będzie czekał catering. Miejsce: Sala posiedzeń Rady Wydziału (227). W imieniu Organizatorów serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych! 10 listopada 2016 Wizyta Prof. Aleksandra I. Zeifmana Od 20 do 26 listopada 2016 r. gościem Instytutu Matematyki będzie Profesor Aleksandr I. Zeifman z Uniwersytetu w Wołogdzie (Rosja). Serdecznie zachęcamy do udziału w prowadzonych przez niego wykładach:
22.11. 2016 r., 8:15, s. 553: Continuous-time Markov Chains and Models. Properties and Bounds, I; 23.11. 2016 r., 16:00, s. 208: Continuous-time Markov Chains and Models. Properties and Bounds, II - wykład ten jest w szczególności adresowany do KNM; 24.11. 2016 r., 8:15, s. 553: Continuous-time Markov Chains and Models. Properties and Bounds, III; 24.11. 2016 r., 12:15, s. 553: Continuous-time Markov Chains and Models (wspólne posiedzenie seminariów z Biomatematyki i Matematyki Finansowej). 4 listopada 2016 XLI Wyjazdowa Sesja Naukowa KNM UŚ Serdeczne zapraszamy na Wyjazdową Sesję Naukową KNM UŚ, która odbędzie się w dniach 9-11 grudnia 2016 r. w Ośrodku Wypoczynkowym UŚ w Szczyrku. Więcej informacji niebawem, ale już teraz rezerwujcie czas! Konferencja jest interdyscypinarna, zatem zapraszamy wszystkich do wygłoszenia wykładu z dowolnej dziedziny matematyki. 10.10
2016 Dodaliśmy sierpniowe wydanie Macierzatora. 26 września 2016 Pierwsze spotkanie KNM po wakacjach! W najbliższy piątek, 30 września 2016 r., od godziny 10.00, odbędzie się pierwsze powakacyjne spotkanie KNM.
Zapraszamy nie tylko członków, ale także wszystkich zainteresowanych - również nowych studentów z I i II stopnia. Do zobaczenia! 13 sierpnia 2016 Kurs wakacyjny dla studentów Dostaliśmy informację o możliwości skorzystania z kursu dla studentów, który odbywałby się od 22 do 29 września 2016 r. w Niemczech, w Wiesbaden. Koszt uczestnictwa, pokrywający wysłuchanie wykładów oraz imprezy towarzyskie w okolicy, wynosi 90 euro (można starać się o dofinansowanie organizatorów). Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej kursu: hs-rm.de/…/summerschool. 28.06
2016 Dodaliśmy najnowszy numer Macierzatora. 6 kwietnia 2016 XL Sesja Naukowa KNM Serdecznie zapraszamy wszystkich członków oraz sympatyków Koła, a także wszystkich zainteresowanych na jubileuszową XL Sesję Naukową KNM, która odbędzie się w Szczyrku w dniach 22-24.04.2016.
Sesja ta, podobnie jak poprzednia, będzie miała charakter interdyscyplinarny, tzn. mile widziane będą referaty zarówno z zastosowań matematyki, jak i te o charakterze bardziej teoretycznym.Wygłoszenie referatu nie jest warunkiem koniecznym uczestnictwa w Sesji Naukowej KNM, ale jest bardzo mile widziane. Koszt udziału w tegorocznej sesji wynosi 20 zł. W tej cenie zapewnione zostanie zakwaterowanie w ośrodku UŚ w Szczyrku oraz wyżywienie przez cały okres pobytu (wszystkie posiłki przygotowujemy sami). Zgłoszenia chęci udziału w sesji przyjmujemy do niedzieli 17 kwietnia 2016. W przypadku chęci wygłoszenia referatu prosimy o zgłoszenie jego tematu również do tego dnia. W przypadku chęci zgłoszenia udziału, pytań, wątpliwości prosimy o kontakt: knm@knm.katowice.pl. 21.03
2016 Dodaliśmy marcowe wydanie Macierzatora. 12 marca 2016 Święto Liczby Pi 2016 Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w Święcie Liczby Pi! Jak co roku przygotowaliśmy dla Was wykłady, warsztaty, konkursy. Pojawią się nowe łamigłówki logiczne (trójwymiarowe puzzle z pianki, zagadki druciane, drewniane, ze sznurkami...), będzie można dowiedzieć się o fraktalach czy szyfrowaniu, zmierzyć się z origami, odwiedzić Kawiarnię Szkocką i kasyno... Zapraszamy! Program: swietopi.pl. 27 lutego 2016 Spotkanie "Analityk ryzyka w banku" przełożone! Ze względu na chorobę prelegenta przekładamy spotkanie z Krzysztofem Sroką "Analityk ryzyka w banku". Nowy termin i więcej informacji podamy wkrótce. 23.02
2016 Dodaliśmy zimowe wydanie Macierzatora. 27 stycznia 2016 Święto Liczby Pi 2016 Tegoroczne Święto Liczby Pi odbędzie się 14 i 15 marca. Serdecznie zachęcamy wszystkich studentów do wzięcia udziału w jego organizacji. Masz nowy pomysł na ciekawe zajęcia? Podobały Ci się szczególnie jakieś warsztaty i chciał(a)byś je poprowadzić? A może po prostu chętnie pomożesz, ale nie masz pomysłu, w czym? Przyjdź lub napisz do nas! Każda osoba jest bardzo mile widziana. Czekamy na Ciebie w pokoju KNM (524 w Instytucie Matematyki). Możesz tez napisać do mnie e-mail: joanna@knm.katowice.pl. Więcej informacji wkrótce! 10 grudnia 2015 Mija termin nadsyłania artykułów do zimowego numeru [Macierzatora]! Przypominamy, że w najbliższym czasie mija termin nadsyłania artykułów do zimowego numeru [Macierzatora]. Na prośbę Autorów przedłużamy go do 15 grudnia 2015. Artykuły można nadsyłać na adres macierzator@knm.katowice.pl lub, najlepiej, bezpośrednio na mój adres e-mailowy (joanna@knm.katowice.pl). 17 listopada 2015 XXXIX Sesja Naukowa KNM Serdecznie zapraszamy członków i sympatyków koła, a także wszystkich zainteresowanych, do wzięcia udziału w XXXIX Sesji Naukowej KNM, która odbędzie się w Szczyrku w dniach 18-20.12.2015r. Koszt wyjazdu wynosi 50 zł.
Zarówno referaty z "czystej" matematyki jak i jej zastosowań będą mile widziane, gdyż nadchodząca sesja będzie miała charakter interdyscyplinarny. Zgłoszenia przyjmujemy do piątku, 11 grudnia 2015r. Do tego też dnia należy zgłosić temat referatu. Wygłoszenie go nie jest warunkiem koniecznym do wzięcia udziału w sesji, ale jest bardzo mile widziane. 17 listopada 2015 ZBIÓRKA MIKOŁAJKOWA KNM 2015 Jak co roku, Koło Naukowe Matematyków organizuje zbiórkę mikołajkową. W tym roku dary otrzymają podopieczni Domu Dziecka "Stanica" przy ul. Plebiscytowej w Katowicach.
Zbieramy: - artykuły szkolne (zeszyty, kredki, długopisy itp.); - słodycze; - środki czystości i artykuły higieniczne; - artykuły higieniczne dla niemowląt i małych dzieci; - zabawki. Dary można wkładać do koszy umiejscowionych przy portierniach w Instytucie Matematyki UŚ lub bezpośrednio do pokoju KNM (524). Dary zbieramy przez dwa tygodnie, od poniedziałku, 23 listopada 2015, do piątku, 4 grudnia 2015. 17.10
2015 Dodaliśmy październikowe wydanie Macierzatora. 15 września 2015 Zachęcamy do napisania artykułu do [Macierzatora]! Zbieramy artykuły do najnowszego numeru naszej gazetki - [Macierzatora]. Obecnie przybrała ona formę kwartalnika; najbliższe wydanie planowane jest na październik. Zachęcamy do napisania artykułu - na przykład o jakimś szczególnie ciekawym zagadnieniu matematycznym, interesującej postaci, dobrej matematycznej książce, inspirującym zadaniu... Na artykuły czekam jeszcze kilka dni; należy je wysyłać na mój adres mailowy (joanna@knm.katowice.pl). 22.06
2015 Dodaliśmy czerwcowe wydanie Macierzatora. 10 maja 2015 Zdjęcia z XXXVIII Sesji KNM. Na naszej stronie pojawiły się zdjęcia z XXXVIII Sesji KNM. Zapraszamy do oglądania i komentowania! 17 marca 2015 XXXVIII Sesja Naukowa KNM Serdecznie zapraszamy członków i sympatyków koła, a także wszystkich zainteresowanych, także niezwiązanych z KNM, do wzięcia udziału w już XXXVIII Sesji Naukowej KNM, która odbędzie się w Szczyrku w dniach 3 marca 2015 II Ogólnopolska Matematyczna Konferencja Studentów "O MatKo!" Dostaliśmy od zaprzyjaźnionego Koła Matematyków z Wrocławia informację o organizowanej przez nich konferencji.
Już Formularz zgłoszeniowy oraz wszystkie niezbędne informacje pojawiać się będą na fanpage'u wydarzenia: on.fb.me/17JJHiB oraz stronie internetowej:omatko.im.pwr.wroc.pl 27.02
2015 Dodaliśmy zimowe wydanie Macierzatora. 23 lutego 2015 Święto Pi 2015 Wielkimi krokami zbliża się IX Święto Liczby Pi. Tym razem nasz coroczny festiwal nauk ścisłych będzie jednodniowy - zapraszamy w piątek, 13 marca 2015. Szczegółowy harmonogram pojawi się w najbliższych dniach na stronie swietopi.pl.
Wszystkich, którzy chcieliby włączyć się w organizację Święta Pi, serdecznie zapraszam do kontaktu ze mną. Masz pomysł na własne warsztaty? A może masz chęć pomóc, ale nie masz pomysłu jak? Albo po prostu wesprzesz nas w dekorowaniu Instytutu Matematyki? Każda forma mile widziana! 21.12
2014 Dodaliśmy grudniowe wydanie Macierzatora. 17 grudnia 2014 Nadanie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego Zapraszamy zainteresowanych na uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego profesorowi Rainerowi Waserowi, która odbędzie się 22 stycznia 2015 r. o godz. 11.00 w auli nr 5 na Wydziale Prawa i Administracji. 17 grudnia 2014 Spotkanie świąteczne KNM-u Serdecznie zapraszamy wszystkich członków KNM-u i nie tylko,na świąteczne spotkanie, które odbędzie się 19.12.2014r.(piątek) po referacie Joli Marzec w pokoju nr 524. :):)
12 grudnia 2014 Zbiórka mikołajkowa 2014 Jak co roku, Koło Naukowe Matematyków organizuje zbiórkę świąteczną. Tym razem dary otrzymają podopieczni świetlicy środowiskowej św. Wojciecha przy ul. Chopina w Katowicach. Zbieramy:
- artykuły szkolne (zeszyty, kredki, długopisy itp.); - słodycze; - zabawki; - kosmetyki. Dary można wkładać do koszy umiejscowionych przy portierniach w Instytucie Matematyki UŚ lub bezpośrednio do pokoju KNM (524). Dary zbieramy od poniedziałku, 15 grudnia 2014, do czwartku, 18 grudnia 2014. 21.11
2014 Na naszej stronie pojawiły się zdjęcia z XXXVII Sesji KNM. Zapraszamy do oglądania i komentowania! • Dodaliśmy listopadowe wydanie Macierzatora. 6 listopada 2014 Wyjazd na XXXVII Sesję KNM Osoby, które chciałyby pojechać kołową grupą na XXXVII Sesję KNM w Szczyrku, zapraszamy jutro w piątek 07.XI.2014 najpóźniej o godzinie 12:30 do pokoju 524. Planujemy wyjechać pociągiem z Katowic o godz. 13.00. 05.11
2014 Na stronie Koła w zakładce "Spotkania" pojawiły się zdjęcia z referatu dr. Łukasza Dawidowskiego na temat "Ekstremalnie fajnych równań". 26 października 2014 Składka na wyjazd do Szczyrku na XXXVII Sesję KNM-u. Wysokość składki, jaka będzie w tym roku obowiązywała na wyjazd na XXXVII Sesję KNM-u w Sczyrku wynosi 150 zł . Składka ta obejmuje koszt noclegów oraz pełnego wyżywienia na pobyt w dniach 07.11-11.11.2014r.
Wszelkie pytania oraz chęć uczestnictwa proszę zgłaszać w pokoju 524 lub kontaktować się z Martyną Biskup poprzez email: m.biskup@knm.katowice.pl. 21 października 2014 Konkursy EYe on Tax i EY Financial Challenger W roku akademickim 2014/2015 po raz kolejny EY (dawniej Ernst & Young) ma przyjemność zaprosić studentów do udziału w konkursach EYe on Tax i EY Financial Challenger!
"Wierzymy, iż udział w konkursach to praktyczna możliwość sprawdzenia i uzupełnienia wiedzy zdobytej podczas studiów. Uczestnicy mierzą się z zdaniami stawianymi profesjonalistom z branży, mają także okazję rozwiązywać problemy z jakimi spotykają się w swojej codziennej pracy Eksperci z EY. Jest to również doskonała okazja do nawiązania biznesowych znajomości, które z pewnością zaprocentują w przyszłości. 9 października 2014 Ogólnopolski konkurs matematyczny - Politechnika Łódzka Ogólnopolski konkurs matematyczny dla studentów studiów pierwszego stopnia organizowany przez Koło Nauk Matematycznych Politechniki Łódzkiej.
Konkurs będzie przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy etap będzie miał charakter korespondencyjny, natomiast na drugi organizatorzy zapraszają najlepsze osoby do Łodzi. Pierwszy zestaw zadań ukaże się już w październiku. Wszelkie informacje dotyczące konkursu znajdziecie niedługo na stronie koła naukowego Politechniki Łódzkiej oraz ich facebook'owym fanpage'u. 9 października 2014 „Microsoft Research rzuca wyzwanie polskim studentom! „Microsoft Research rzuca wyzwanie polskim studentom!"
Dział Badań i Rozwoju firmy Microsoft, wybrał Polskę jako jeden z trzech krajów, dla których stworzono specjalne wyzwanie w ramach projektu CodeHunt. Uważasz, że potrafisz programować? Analiza kodu i algorytmy nie są dla Ciebie wyzwaniem? A może po prostu chcesz się sprawdzić? Zachęcamy do pokazania swoich umiejętności w konkursie przygotowanym przez dział Microsoft Research ekskluzywnie dla polskich studentów. Rozwiązując szereg łamigłówek programistycznych masz szansę wygrać jeden z telefonów Lumia lub Xbox One. Co ważniejsze - to ogromna szansa, aby pochwalić się talentem przed zespołem HR z Redmond, dla którego jest to jeden z etapów rekrutacji na staż wakacyjny w USA. Pokażmy światu, że polscy studenci potrafią kodować! Szczegóły : 8 października 2014 V Konferencja Matematyki Ubezpieczeń i Inwestycji W dniach 14-16 listopada 2014r. na Wydziale Matematyki i Informatyki UŁ odbędzie się V Konferencja Matematyki Ubezpieczeń i Inwestycji.
Tematem przewodnim konferencji będzie: „Zmiana trendów w wycenie ryzyka na rynku ubezpieczeń i inwestycji po 2008 roku” więcej –> 07.10
2014 W zakładce sesje pojawiła się lista proponowanych tematów na XXXVII Sesję KNM-u w Szczyrku.
7 października 2014 Jedna obrona, dwa dyplomy - studia magisterskie w L'aquilli. Pierwszy raz w Instytucie Matematyki UŚ!
Jedna obrona, dwa dyplomy europejskich uczelni – Uniwersytetu Śląskiego i University of L'Aquila we Włoszech; szczegóły-> 7 października 2014 Stypendium Copernicus Szanowni Państwo,
Copernicus Berlin e.V jest stowarzyszeniem, które co semestr przyznaje stypendia na pobyt w Niemczech studentom z Europy Środkowowschodniej i Azji Środkowej. Nasz zespół tworzy międzynarodowa grupa studentów i wolontariuszy m.in. z Niemiec, Brazylii czy Ukrainy. więcej-> 30 września 2014 V edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej w Poznaniu. Mamy przyjemność ogłosić, że ruszyły zapisy na V edycję Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Metody Ilościowe w Ekonomii.
Wydarzenie odbędzie się w dniach 27-28 listopada 2014 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Zagadnienia konferencji to m. in. analiza big data, statystyka, ekonometria czy instrumenty pochodne. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia naszej strony okn-mie.pl/ oraz o nadsyłanie formularzy zgłoszeniowych na skrzynkę zgloszenia.okn.mie@gmail.com do dnia 10 listopada 2014r. 30 września 2014 XXXVII Sesja Naukowa KNM- jesień 2014 Serdecznie zapraszamy członków i sympatyków koła, studentów I roku a także wszystkich zainteresowanych, także niezwiązanych z KNM, do wzięcia udziału w już XXXVII Sesji Naukowej KNM,
która odbędzie się w Szczyrku w dniach 07-11.11.2014 . Temat przewodni sesji to „Algorytmy”. Wkrótce ukażą się informacje dotyczące wysokości składki. Wszelkie pytania proszę kierować na adres: m.biskup@knm.katowice.pl ZAPRASZAMY !!! 29.09
2014 Na stronie pojawiły się zdjęcia z referatu Piotrka Idzika na temat twierdzenia Crandalla-Rabinowitza i jego zastosowaniu. 27 września 2014 Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny MATHEMATICS IN FOCUS W imieniu Komitetu Organizacyjnego V edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego MATHEMATICS IN FOCUS mwo.usz.edu.pl zapraszamy serdecznie do udziału w konkursie.
Konkurs, organizowany cyklicznie od roku 2010, ma na celu połączenia świata kultury wizualnej z nauką, popularyzowanie i rozwijanie wiedzy oraz kultury matematycznej. Nowością bieżącej edycji, trwającej do 15 października 2014, jest zwolnienie uczestników z ponoszenia jakichkolwiek kosztów, gdyż wysyłkę odbitek zastąpiono zgłoszeniami za pośrednictwem strony: www.mwo.usz.edu.pl . szczegóły -> 13 sierpnia 2014 Dziś wręczono Medale Fieldsa Dziś, w czasie ceremonii otwarcia Międzynarodowego Kongresu Matematyków, wręczono Medale Fieldsa. Otrzymały je cztery osoby: Artur Avila, Manjul Bhargava, Martin Hairer i Maryam Mirzakhani. Zachęcamy do zapoznania się z sylwetkami laureatów na stronie ICM.
Przypomnijmy, że Medal Fieldsa jest najbardziej prestiżowa nagrodą matematyczną, przyznawaną co cztery lata za wybitne osiągnięcia matematyczne maksymalnie czterem osobom, które nie ukończyły 40 lat. 6 lipca 2014 Zaproszenie na I Ogólnopolską Konferencję Naukową Matematyki Finansowej i Ubezpieczeniowej Stowarzyszenie I love math, Koło Nauk Aktuarialnych oraz Instytut Matematyki Politechniki Łódzkiej zapraszają wszystkich zainteresowanych matematyką finansową i ubezpieczeniową na I Ogólnopolską Konferencję Naukową Matematyki Finansowej i Ubezpieczeniowej, której hasłem przewodnim będzie "Europa po kryzysie finansowym", która odbędzie się w dniach:
13-16 listopada 2014r. w Borkach k/Kielc. Więcej informacji znajduje się na stronie konferencja.imath.pl/ 6 maja 2014 Kółko aktuarialne W najbliższy czwartek o godzinie 14:00 (tj. 8 maja) w sali 231 odbędzie się kółko dla osób zainteresowanych egzaminami aktuarialnymi. Zajęcia poprowadzi dr Rafał Kucharski. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych! 6 maja 2014 Proponowany wyjazd na sesję KNM Osoby, które chciałyby pojechać całą kołową grupą pociągiem na sesję KNM w Szczyrku, zapraszamy w piątek o godzinie 14.15 do pokoju 524. Planujemy pojechać razem pociągiem o 15.07. 6 maja 2014 Spotkanie z drem Nutefe Kwami Agbeko 7 maja o godzinie 16:00 w sali 231 odbędzie się spotkanie z drem Nutefe Kwami Agbeko, który jest gościem Opiekuna KNM dra hab. Włodzimierza Fechnera. 14 kwietnia 2014 Zmiana terminu Sesji KNM Uwaga! Ważne!
Termin tegorocznej sesji letniej KNM-u został przeniesiony z 16.05-18.05.2014 na 9.05-11.05.2014r. 1 kwietnia 2014 Zmiana daty referatu 21 marca 2014 Propozycje tematów na Sesję Letnią KNM UŚ Doktor Rafał Kucharski przygotował listę propozycji tematów, wskazówek i porad dla osob, które chciałyby wygłosić referat na zbliżającej się sesji KNM. Prezentujemy ją poniżej (należy kliknąć w "plusik"). Tematy są podzielone pod względem poziomu trudności, tak więc liczymy, że każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście można też wygłosić referat spoza listy. 20 marca 2014 Wiosenna sesja KNM! Serdecznie zapraszamy członków i sympatyków koła, a także wszystkich zainteresowanych, także niezwiązanych z KNM, do wzięcia udziału w już XXXVI Sesji Naukowej KNM, która odbędzie się w Szczyrku w dniach 09-11.05.2014. Temat przewodni sesji to „Sploty i transformaty”. Zgłoszenia przyjmujemy do piątku, 30 kwietnia 2014. Koszt wyjazdu (noclegi + wyżywienie) to 80 zł. Składkę zbiera Martyna Biskup, do 30 kwietnia 2014. Do tego też dnia należy zgłosić temat referatu. Wygłoszenie go nie jest warunkiem koniecznym do wzięcia udziału w sesji, ale jest bardzo mile widziane. 15 marca 2014 Dziękujemy! Moi mili,
chciałabym raz jeszcze podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w tegoroczne Święto Liczby Pi. Dziękuję za prowadzenie wykładów i warsztatów, przygotowanie Pi-Macierzatora, organizowanie, przygotowywanie, pomoc w dekorowaniu sal i późniejszym sprzątaniu... Za wszystko. A następne Święto Pi już za rok! :) 14 marca 2014 Warsztaty z SAGE'a Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na warsztaty komputerowe dotyczące platformy Sage. Poprowadzi je dr Michał Trzęsiok. Warsztaty odbędą się 28.03.2014 o godz. 16.00. Numer sali podamy wkrótce. Na warsztatach omówione zostaną podstawowe funkcje pakietu SAGE - do udziału w nich nie jest wymagana jakakolwiek wcześniejsza wiedza. Nie trzeba przynosić ze sobą sprzętu komputerowego; dr Michał Trzęsiok przywiezie ze sobą 20 netbooków. Zapraszamy! 13 marca 2014 Święto Pi 2014 To już dziś! Przypominamy, że dziś i jutro na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ organizowane jest Święto Liczby Pi. Więcej informacji, w tym szczegółowy harmonogram, można znaleźć na oficjalnej stronie tego wydarzenia - swietopi.pl. Gorąco zachęcamy do uczestniczenia w tym festiwalu! 20 lutego 2014 PI-Macierzator Tradycyjnie podczas Święta Pi planujemy wydać specjalny numer [Macierzatora]. Adresowany on będzie głównie do uczniów, także tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z matematyką, czy nawet nigdy jeszcze nie byli nią zainteresowani. Mile widziane są wszelkie artykuły; mogą dotyczyć np. ciekawych zadań (także olimpijskich), zagadek logicznych, ciekawostek, słynnych matematyków... Ważne, by były one dopasowane poziomem trudności do wiedzy i możliwości uczniów szkoły średniej. Na materiały do specjalnego numeru [Macierzatora] czekam do niedzieli, 2 marca 2014, włącznie. 06.02
2014 Ze względu na remont instalacji elektrycznej w budynku, w którym stoi jeden z naszych serwerów, większość kołowych zdjęć i nagrań będzie niedostępna do połowy lutego lub dłużej. Za niedogodności bardzo przepraszamy. 20 stycznia 2014 Święto Pi 2014 Rozpoczynamy przygotowania do tegorocznego Święta Pi! Tradycyjnie planujemy szereg wykładów, warsztatów, konkursów. Wszystkich członków i sypatyków Koła, którzy chcieliby włączyć się w organizację tego przedsięwzięcia, proszę o wpisanie się na wywieszoną w pokoju KNM (524) listę. Można też zgłaszać się bezpośrednio do mnie. Mile widziana każda forma aktywności: własny pomysł na nowy wykład czy warsztaty, poprowadzenie zajęć, które już były w latach ubiegłych, a także po prostu chęć pomocy - jeśli nie masz pomysłu na to, co mogłoby być Twoim zadaniem, pomożemy Ci znaleźć dla siebie coś, co da Ci satysfakcję. 13 stycznia 2014 Referaty dla licealistów Serdecznie zapraszam wszystkich tych, którzy mają pomysł, czas i chęci na wygłoszenie referatu dla licealistów - naprawdę nie ma czego się obawiać, a tematyka jest wybierana przez samego prowadzącego. Jeżeli chcesz się podzielić czymś ciekawym - nie wahaj się!
Pytanie o szczegóły można kierować do mnie: adres mailowy podany jest w moim profilu. 7 stycznia 2014 Wykład im. Profesora Andrzeja Lasoty W piątek, 10 stycznia 2014, o godzinie 15.30, odbędzie się Wykład im. Profesora Andrzeja Lasoty, podczas którego Professor Tien-Yien Li (Michigan State University, USA) wygłosi wykład "Solving polynomial systems". Spotkanie odbędzie się w sali 227 Instytutu Matematyki UŚ i jest otwarte dla wszystkich - gorąco zachęcamy więc członków i sympatyków Koła do wysłuchania Profesora Li. 18 grudnia 2013 Spotkanie opłatkowe W czwartek (19.12.2013) po godzinie 15:00 odbędzie się kołowe spotkanie opłatkowe, na które zaproszeni wszyscy członkowie KNM (i nie tylko!). Podczas tego spotkania symbolicznie podzielimy się opłatkami i przekażemy wzajemnie dobre słowo.
Bardzo mile widziane, chociaż oczywiście nieobowiązkowe, jest przynoszenie własnych wypieków tudzież innych potraw. 25 listopada 2013 Wielka zbiórka mikołajkowa Informujemy, że w dniach 02.12-06.12.2013r. odbędzie się tradycyjna, wydziałowa zbiórka mikołajkowa, organizowana przez Koło Naukowe Matematyków UŚ. W tym roku dary zostaną przekazane podopiecznym Zespołu Opiekuńczo-Wychowaczego nr 4 w Sosnowcu.
Zbieramy: - artykuły higieniczne; - artykuły szkolne, - bajki, gry, kolorowanki, zabawki, - kosmetyki, - słodycze. Wszystkie podarunki będą zbierane w pokoju KNM (524) oraz w specjalnych pojemnikach, które będą rozmieszczone na terenie wydziału. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w akcji! 12 listopada 2013 Sesja Naukowa W sobotę, 16 listopada 2013, odbędzie się sesja naukowa, zorganizowana z okazji setnej rocznicy urodzin prof. Jana Mikusińskiego i 60. rocznicy powstania Górnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Sesja rozpocznie się o godzinie 10.00, w sali 227 IM UŚ; wykłady wygłoszą (kolejno): dr Krystyna Skórnik, prof. Andrzej Schinzel, prof. Andrzej Kamiński, prof. Roman Ger, prof. Maciej Sablik. Szczegółowy program znaleźć można pod adresem http://www.math.us.edu.pl/ptm/aktualnosci/Zaproszenie_Sesja_16.11.2013.pdf. Sesja jest otwarta także dla studentów; zachęcamy do uczestniczenia. 12 listopada 2013 Kołowe spotkanie referatowo-filmowe Serdecznie zapraszamy wszystkich członków i sympatyków koła na kołowy wieczorek referatowo-filmowy, które odbędzie się w najbliższy piątek 15.11.2013 o godzinie 16:00. Rozpoczynamy referatem Mateusza Szymańskiego "Niektóre sofizmaty matematyczne" Po referacie planowane jest wspólne oglądanie filmu - osoby zainteresowane jego wyborem prosimy o kontakt ze mną. 29.10
2013 Wreszcie są - wszystkie zdjęcia z sesji "Historia matematyki"! Miłego oglądania. 24.10
2013 Dodaliśmy zdjęcia ze spotkania KNM „Równania Maxwella i światłowody”, poprowadzonego przez Piotra Idzika. 24 października 2013 Apel przedstawicieli Instytutu Matematycznego UWr Wklejamy apel przekazany przez kadrę naukową Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego na ręce Dyrektora naszego Instytutu z prośbą o jego rozpowszechnienie wśród studentów i doktorantów:
"Szanowny Panie Profesorze. Czy zechcialby Pan to wyslac ponizszy list do wszystkich pracownikow wydzialu i poprosic jakichs młodych ludzi by to umiescili na forach studenckich? Drogie Koleżnaki i Koledzy. Nasz doktorant Kamil Duszenko, wybitnie utalentowany młody matematyk zachorował na białaczkę. Jego rodzina i nasz Instytut (Wrocław) apelują do wszystkich by rejestrowali się jako dawcy szpiku. To jest bardzo proste i niczego nie nalezy się bać. Znam osobę, która jest dawcą i może rozwiać wątpliwości. Załączam link do strony www. (...) Z wyrazami szacunku, Prof. dr hab. Ewa Damek, Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego wmi.uni.wroc.pl/kamil.php" 24 października 2013 Skrypt referatu Dla wszystkich osób, które z różnych powodów nie będą na jutrzejszym (25.10.2013) referacie, przygotowałem skrypt, w którym znajduje się pełne naszkicowanie problemu (łącznie z dowodami).
Prawdopodobnie plik będzie jeszcze aktualizowany, najświeższa wersja jest dostępna pod linkiem: jakim.pl/…/UogolnienieSystemuPozycyjnego.pdf 15 października 2013 Wspólna podróż na sesję KNM Wszystkie osoby, które jadą na jesienną sesję KNM UŚ, zachęcamy do wspólnej podróży pociągiem. Planujemy ruszyć z Katowic o 14.31 (ponieważ wiele osób pytało, czy możemy jechać wcześniej, zmieniliśmy godzinę z 15.58 na 14.31). Spotykamy się przy wejściu głównym na dworzec o 14.15. 2 października 2013 Zapisy na jesienną sesję KNM ruszyły! Serdecznie zachęcamy członków i sympatyków koła, a także wszystkich zainteresowanych, także niezwiązanych z KNM, do wzięcia udziału w jesiennej sesji koła w Szczyrku (18-20.10.2013). Zgłoszenia przyjmujemy do piątku, 11 października 2013. Koszt wyjazdu (noclegi + wyżywienie) to 80 zł. Zawnioskowaliśmy do samorządu o dofinansowanie sesji - jeśli je otrzymamy, kwota ta zostanie zmniejszona. Składkę zbiera Marek Biedrzycki, do 14 października 2013. Do tego też dnia należy zgłosić temat referatu. Wygłoszenie go nie jest warunkiem koniecznym do wzięcia udziału w sesji, ale jest bardzo mile widziane. Więcej informacji znajduje się w odpowiedniej zakładce. 30 września 2013 Przykładowa literatura na jesienną sesję KNM Jesienna sesja wyjazdowa KNM już za trzy tygodnie - pora przygotowywać referaty! Kilka dni temu na stronie KNM pojawiły się proponowane tematy referatów. Dziś dołączamy przygotowaną proponowaną literaturę. 23 września 2013 Propozycje tematów referatów na jesienną sesję KNM Już za (niecały) miesiąc - wyjazdowa sesja naukowa KNM! Tych, którzy chcieliby wygłosić referat, ale nie mają pomysłu na jego temat, zachęcamy do zapoznania się z proponowanymi tematami referatów, przygotowanymi przez uczestników jednej z poprzednich sesji KNM. 26 sierpnia 2013 Termin jesiennej sesji KNM został ustalony! Informujemy, że najbliższa, XXXV wyjazdowa konferencja naukowa KNM UŚ odbędzie się w dniach 18-20 października 2013 (piątek-niedziela) w Ośrodku Wypoczynkowym UŚ w Szczyrku. Temat sesji to "Historia matematyki". Szacunkowy koszt wyjazdu dla jednej osoby (noclegi + wyżywienie) to 80-90 zł; chęć uczestniczenia w wyjeździe można zgłaszać nawet już teraz. Mile widziane przygotowanie referatu :) Zapraszamy wszystkich zainteresowanych! 04.07
2013 Po pewnych problemach z serwerem dodaliśmy wreszcie zdjęcia z tegorocznej sesji KNM "Teoria gier". 19 czerwca 2013 Kołowe spotkanie growo-filmowe Serdecznie zapraszamy wszystkich członków i sympatyków Koła na spotkanie kołowe, które odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2013, o godzinie 16.00, w Instytucie Matematyki UŚ. W planach mamy m.in. wieczór gier (logicznych i nie tylko) oraz wspólne oglądanie filmów. Osoby, które chcą zaproponować tytuł filmu, powinny skontaktować się z Dawidem Kreftą, natomiast zainteresowani zorganizowaniem jedzenia (kanapki składkowe?) - ze mną. Zapraszamy! 14 czerwca 2013 Joanna Zwierzyńska Studentką Roku UŚ! 7 czerwca 2013 odbyło się uroczyste wręczenie Wyróżnień JM Rektora UŚ. Wyróżnienie takie można dostać raz w życiu, za całokształt działalności w Uniwersytecie Śląskim, w jednej z kilku kategorii (np. działalność artystyczna, osiągnięcia sportowe czy inicjowanie życia studenckiego). W tym roku przyznano siedem wyróżnień w kategorii "Działalność naukowa i popularnonaukowa", w tym jedno specjalne za szczególnie wybitne i liczne osiągnięcia. Miło nam poinformować, że to właśnie wyróżnienie specjalne otrzymała studentka II roku studiów matematycznych II stopnia, od ponad pięciu lat bardzo aktywny członek Koła - Joanna Zwierzyńska.
Jednocześnie rozstrzygnięto organizowany po raz pierwszy plebiscyt na Studenta/Doktoranta Roku UŚ, wybieranego spośród wszystkich studentów i doktorantów uczelni. Tę nagrodę również otrzymała Joanna Zwierzyńska. Ani serdecznie gratulujemy i życzymy wielu kolejnych sukcesów! 5 czerwca 2013 Zmiana jednego z piątkowych referatów! Zmieniamy program piątkowych spotkań referatowych - ze względu na chorobę Pawła Bialasa, jego referat o SVD musimy przełożyć (najprawdopodobniej już na przyszły rok akademicki). W tej sytuacji referat o 14.15 poprowadzi Mateusz Szymański, który opowie o multifunkcjach. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych! 3 czerwca 2013 Sesja KNM - referaty oraz wpłaty:) Zbliża się powoli termin sesji. Nieśmiało przypominam o zgłaszaniu tematów referatów - nie chcemy, by okazało się, że kilka osób przygotowuje wykład z tej samej tematyki. Tematy najlepiej zgłaszać bezpośrednio do mnie, osobiście lub np. e-mailowo (joanna@knm.katowice.pl).
Jednocześnie tym, którzy jeszcze nie wpłacili opłaty konferencyjnej, przypominam o tej konieczności; w tej sprawie najlepiej kontaktować się z Markiem Biedrzyckim. 30.05
2013 Dodaliśmy kilka propozycji tematów na zbliżającą się sesję wyjazdową KNM "Teoria gier". 29.05
2013 26.05
2013 Dodaliśmy materiały do referatu dla uczniów "Zobaczyć czwarty wymiar" - przygotowany przez Mateusza Szymańskiego program wizualizujący czterowymiarowy hipersześcian. 15 maja 2013 Wyjazdowa sesja KNM - trochę informacji Dodaliśmy nieco informacji o zbliżającej się konferencji wyjazdowej KNM. Koszt wyjazdu (w cenie noclegi i wyżywienie) dla jednej osoby to 80 zł. Zgłoszenia przyjmujemy do 24 maja 2013. Zapraszamy! 13.05
2013 Na stronie pojawiły się zdjęcia z referatu Pawła Bialasa o mechanice kwantowej. • Na stronie pojawiły się dwa ostatnie wydania Macierzatora. 12.05
2013 Dodaliśmy zaległe zdjęcia z referatu Joli Marzec o teorii reprezentacji grup skończonych. 11 maja 2013 XXXIV wyjazdowa konferencja naukowa KNM UŚ Serdecznie zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w XXXIV wyjazdowej konferencji naukowej Koła Naukowego Matematyków UŚ, która odbędzie się w dniach 14-16 czerwca 2013 w Szczyrku. Tematem przewodnim sesji jest teoria gier. Konferencja adresowana jest docelowo do studentów, ale bardzo mile widziani są także uczniowie szkół średnich. Udział w sesji nie wiąże się z koniecznością wygłoszenia referatu, ale serdecznie do tego zachęcamy. Więcej informacji o wyjeździe pojawi się niebawem na stronie. Zapraszamy! 30.03
2013 Dodaliśmy zdjęcia z ostatniego kołowego spotkania referatowego. 13 marca 2013 Wyniki Konkursu Pidejową Porą Jury rozstrzygnęło Konkurs Pidejową Porą. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z zagadkami logicznymi oraz kakuro. Jak się okazuje, jury chyba nieco przeszarżowało z poziomem trudności zadań;). Po długich i burzliwych dyskusjach zdecydowaliśmy się przyznać następujące nagrody:
I miejsce zajął Adrian Łukasik. II miejsca nie przyznano. Wyróżnienie otrzymuje Łukasz Dutka. Pozostałym osobom gratulujemy zmierzenia się z zagadkami i zapraszamy do udziału za rok - obiecujemy, że wybierzemy też nieco mniej trudne zadania;) Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystego rozdania nagród w piątek, 15 marca 2013. Więcej informacji o rozdaniu nagród: swietopi.pl. 12 marca 2013 Wspólne dekorowanie Instytutu przed Świętem Pi Jak co roku, zapraszamy wszystkich do wspólnego dekorowania Instytutu Matematyki na Święto Pi. Sale będzie można dekorować po zajęciach, zatem spotykamy się po 16 w 524. Można oczywiście dojechać nieco później. Przypominam, że każdy, kto prowadzi warsztaty, odpowiedzialny jest za swoją salę - powieszenie np. plakatów, fraktali, ułożenie stołów etc. Mile widziana wszelka pomoc , także osób, które nie prowadzą zajęć podczas Święta Pi - mamy naprawdę sporo pracy... 6 marca 2013 Konkurs Pidejową Porą rozpoczęty! Serdecznie zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w Konkursie Pidejową Porą. Pod adresem http://www.swietopi.pl/download/PidejWieczorowaPora.pdf znajdziecie zagadki i łamigłówki logiczne. Na Wasze odpowiedzi (z uzasadnieniami) czekamy do 12 marca 2013 do 23.59 pod adresem konkurs@knm.katowice.pl. Szczegółowy regulamin konkursu można znaleźć na swietopi.pl. Miłej zabawy! 4 marca 2013 Harmonogram Święta Pi już dostępny! Na stronie swietopi.pl można już znaleźć harmonogram tegorocznego Święta Pi. Mogą w nim jeszcze nastąpić drobne zmiany i przesunięcia; za kilkadziesiąt godzin plam będzie już stabilny.
Przypominamy o konkursach: zadania z Epigramatu są już opublikowane. Ponadto 6 marca pojawią się zadania na "Konkurs pidejową porą", który polegać będzie na rozwiązaniu różnego typu zagadek i przesłaniu odpowiedzi mailowo. Zachęcamy do udziału w konkursach! 26 lutego 2013 Zachęcamy do udziału w konkursach podczas Święta Pi! Jak co roku, proponujemy w ramach Święta Pi nie tylko szereg wykładów i warsztatów, ale też - konkursy. Jednym z nich jest Epigramat, którego pierwszy etap właśnie się rozpoczyna. Więcej informacji na stronie swietopi.pl/epigramat.php, a o kolejnych konkursach napiszemy niebawem. Zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia w nich udziału! 25 lutego 2013 Spotkanie organizacyjne - Święto Pi 2013 Wszystkie osoby, które chciałyby zaangażować się w organizację tegorocznego Święta Pi, zapraszam serdecznie na matematyczne spotkanie organizacyjne, które odbędzie się w czwartek, 28 lutego 2012, o godzinie 11, w pokoju Koła (524).
Podczas spotkania ustalimy ostateczny harmonogram matematycznej części Święta Pi, rozdzielimy zadania, omówimy kwestię warsztatów i wykładów. Każda pomoc się przyda: jeśli nie masz pomysłu, co mógłbyś zrobić - przyjdź do nas! Na pewno w jednej z licznych sal warsztatowych znajdzie się dla Ciebie zajęcie. Uwaga! Wiem, że niektórzy z Was mają w tym czasie zajęcia. Dlatego będę w kole od 10 do 12 - jeśli i ten termin Wam nie pasuje, napiszcie: joanna@knm.katowice.pl. 15.02
2013 Dodaliśmy styczniowe wydanie Macierzatora, a w nim: o eulerowskim interpolowaniu silni, recenzja "Pokera z Pitagorasem", a także o grafikach w TeXu.
Do elektronicznej wersji numeru styczniowego dokleiliśmy tez tekst, który ukaże się w numerze lutowym: o możliwości rocznego wyjazdu do Amsterdamiu w ramach studiów matematycznych II stopnia. Ponieważ termin składania dokumentów mija za kilka dni, zdecydowaliśmy o opublikowaniu tego artykułu już teraz. Gorąco zachęcamy do wyjazdu! 19 stycznia 2013 Rozpoczynamy przygotowania do Święta Pi 2013! Tegoroczne Święto Pi odbędzie się w dniach 14-15 marca 2013. Tradycyjnie planujemy przygotować szereg wykladów, konkursów, warsztatów. Wszystkich, którzy chcą zaangażować się w organizację Święta Pi, proszę o kontakt ze mną.
Szczególnie ważne jest stworzenie kosztorysu Święta Pi - musimy to zrobić w najbliższych dniach. Dlatego tych, którzy planują zorganizowanie zajęć wymagających nakładów finansowych (np. zakupu papieru do origami, kserowania czy drukowania materiałów etc.), proszę o jak najszybszy kontakt ze mną. 18 stycznia 2013 Szymon Draga wyróżniony w konkursie im. Marcinkiewicza! Z wielką radością informujemy, że Szymon Draga (obecnie student II roku studiów II stopnia) uzyskał wyróżnienie w prestiżowym konkursie im. Józefa Marcinkiewicza na najlepszą pracę studencką z matematyki. Jury konkursu wyróżniło jego pracę "Regularity of the graphs of injective additive functions", opublikowaną w ubiegłym roku w Aequationes Mathematicae. Szymonowi serdecznie gratulujemy i życzymy wielu kolejnych sukcesów naukowych! 15.01
2013 5 stycznia 2013 VI Wykład im. Profesora Andrzeja Lasoty W piątek, 11 stycznia 2013, odbędzie się VI Wykład im. Profesora Andrzeja Lasoty. Prof. dr hab. Łukasz Stettner z IM PAN wygłosi wykład zatytułowany "Ergodyczność procesów filtracji - o wieloletnim błędzie i próbach jego naprawienia". Spotkanie odbędzie się w sali posiedzeń Rady Wydziału (227) o godzinie 15.30. Serdecznie zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wysłuchania wykładu - spotkanie jest otwarte dla wszystkich chętnych. 29.12
2012 Dodaliśmy grudniowe wydanie Macierzatora. 28.12
2012 Dodaliśmy skrypt referatu Mateusza Szymańskiego "Wstęp do teorii gier". • Uaktualniliśmy plik ze skryptem referatu Mateusza Szymańskiego o maszynach Turinga. • Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tegoroczną zbiórkę mikołajkową - za życzliwość, dobroć, szczodrość. Zebrane dary zostały przekazane podopiecznym domu dziecka w Piekarach Śląskich. Opublikowaliśmy nieco zdjęć związanych ze zbiórką. 28 grudnia 2012 Szósta rocznica śmierci prof. Andrzeja Lasoty Sześć lat temu, 28 grudnia 2006 roku, zmarł
Prof. zw. dr. hab. Andrzej Lasota jeden z najwybitniejszych polskich matematyków, doktor Honoris Causa Uniwersytetu Śląskiego, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności, wieloletni Profesor Uniwersytetu Śląskiego. Nauka polska poniosła bolesną i niepowetowaną stratę. 20 grudnia 2012 Zmarł Mikołaj Stańczyk Informacja dla tych, którzy chcą pożegnać Mikołaja. Osoby, które chciałyby się dołączyć do współnych kwiatów, proszę o kontakt ze mną (np. na adres j.zwierzynska@knm.katowice.pl). 20.12
2012 Na stronie pojawiły się zdjęcia z referatu Mateusza Szymańskiego dla uczniów szkół średnich. 19 grudnia 2012 Kołowe spotkanie opłatkowe Jak co roku, tuż przed świętami, chcielibyśmy podzielić się wspólnie opłatkiem. Zapraszamy wszystkich członków knm, byłych i obecnych, a także wszelkich sympatyków, by spędzić trochę czasu razem, porozmawiać. Spotkanie opłatkowe odbędzie się w piątek (21 grudnia) o godzinie 15:00. Każdy gość, także spóźniony, jest mile widziany! Później, o 16:30 zapraszamy na referat Mateusza Szymańskiego o teorii gier.
W pokoju Koła będziemy już wcześniej, od około 14.15 - zapraszamy już wtedy na wspólne przygotowanie spotkania. 16 grudnia 2012 Konkurs z okazji wydania 50. numeru [Macierzatora] rozstrzygnięty! Jest nam bardzo miło, że tyle osób wzięło udział w macierzatorowym konkursie. Zgłoszenia konkursowe można było wysyłać do wczoraj; dziś zostali wyłonieni zwycięzcy.
Najwięcej trudności sprawiła zagadka z Sherlockiem Holmesem - tylko jedna osoba - Magdalena Chroboczek - udzieliła w pełni poprawnej odpowiedzi. Ponieważ Magda rozwiązała poprawnie także wszystkie pozostałe zagadki, zostaje zwyciężczynią konkursu. Gratulacje! Walka o drugie miejsce była zacięta. Z ośmioma punktami na dziewięć możliwych drugą nagrodę otrzymuje Ania Jacek, której również serdecznie gratulujemy! Magdę i Anię proszę o kontakt ze mną - nagrody (oba tomy "Gabinetów matematycznych zagadek" Iana Stewarta) czekają:) 09.12
2012 Dodaliśmy materiały na najbliższe zajęcia kółka, przygotowane przez Mateusza Szymańskiego. 2 grudnia 2012 Zbiórka mikołajkowa Informujemy, że w dniach 3-7 grudnia 2012 odbędzie się tradycyjna wydziałowa zbiórka mikołajkowa, organizowana jak co roku przez Koło Naukowe Matematyków UŚ. W tym roku dary zostaną przekazane podopiecznym Domu Dziecka w Piekarach Śląskich (to głównie młodzież). Zbieramy:
- artykuły szkolne; - kosmetyki; - gry; - artykuły higieniczne; - zabawki. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w akcji! W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Markiem Biedrzyckim (m.biedrzycki@knm.katowice.pl), który koordynuje zbiórkę. 30.11
2012 Zapraszamy wszystkich do lektury jubileuszowego, pięćdziesiątego numeru [Macierzatora]. Otwiera go artykuł o zmarłym niedawno Joramie Lindenstraussie - wybitnym matematyku specjalizującym się w teorii przestrzeni Banacha - i jego wyjątkowym dorobku naukowym. Proponujemy też Państwu kolejne części naszych serii, a także, z okazji "okrągłego" numeru, konkurs z zagadkami matematycznymi w roli głównej. Ciekawej lektury! 28.11
2012 Na stronie pojawił się skrypt referatu Szymona Dragi "Aproksymacja diofantyczna". Referat ten został wybrany najlepszym referatem studenckim podczas XXXIII wyjazdowej konferencji naukowej Koła Naukowego Matematyków UŚ "Teoria liczb i kryptografia". Warto przypomnieć, że to nie pierwsze takie wyróżnienie Szymona - za referat "O mierze Hausdorffa" zdobył tę samą nagrodę podczas sesji "Motywacje, intuicje, konstrukcje". Szymonowi raz jeszcze gratulujemy! 26.11
2012 Na stronie pojawiły się zdjęcia z sesji wyjazdowej KNM "Teoria liczb i kryptografia". 12.11
2012 Dodaliśmy skrypt referatu dla uczniów "Maszyny Turinga", sporządzony przez autora wykładu - Mateusza Szymańskiego. 11.11
2012 Dodaliśmy przykładową bibliografię oraz listę zagadnień, które mogą przydać się osobom zamierzającym przygotować referat na listopadową sesję. 03.11
2012 Pojawiło się nieco informacji o zbliżającej się wyjazdowej sesji naukowej KNM. 31 października 2012 Macierzator 049 Dodaliśmy październikowe wydanie Macierzatora. Ze wstępu:
„[Macierzator] otwiera artykuł o funkcjach ciągłych w choć jednym punkcie (których, jak się okazuje, istnieje zdumiewająco niewiele). Nowy rok akademicki witamy rozpoczęciem nowego cyklu w naszym miesięczniku: recenzji coraz liczniej wydawanych książek popularyzujących matematykę wyższą. Publikujemy także kolejną część Kącika TeXowego, w którym przybliżymy tworzenie TeXowych tabelek; przypominamy, że wszystkie archiwalne jego części można znaleźć na stronie knm.katowice.pl/macierzator.php. Zachęcamy do buszowania po archiwum [Macierzatora] – można w nim znaleźć nie tylko wiele ciekawych tekstów o matematyce i matematykach, ale też dobrych porad, na przykład, bardzo na czasie, jak napisać e-mail do wykładowcy (Macierzator 30)." 22 października 2012 XXXIII sesja KNM - Teoria liczb i kryptografia Serdecznie zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w organizowanej przez Koło Naukowe Matematyków UŚ XXXIII wyjazdowej sesji naukowej, która odbędzie się w dniach 23-25 listopada 2012. Tematem przewodnim konferencji jest teoria liczb i kryptografia. Tym razem wyjątkowo sesja odbędzie się nie w Szczyrku, a w Ustroniu. Szacunkowy koszt wyjazdu (noclegi + wyżywienie) to 60 zł od osoby. Więcej informacji pojawi się niebawem. 20.10
2012 Dodaliśmy zdjęcia z referatu Mikołaja Stańczyka dla uczniów „Drogi i cykle w grafach - najważniejsze problemy i algorytmy”. • Dodaliśmy zdjęcia z referatu Marcina Fryza dla uczniów o wielomianach minimalnych. 14 października 2012 Global Management Challenge Poland! Przekazujemy informację, która może Was zainteresować:
Organizatorzy zapraszają do udziału w Global Management Challenge! GMC jest największą na świecie symulacją biznesową. W konkursie startują zespoły (3-5 osób) tworzone przez studentów (II – V rok studiów) oraz reprezentantów firm. Każda drużyna przyjmuje rolę zarządu wirtualnego przedsiębiorstwa i, co za tym idzie, odpowiada za podejmowanie strategicznych decyzji we wszystkich obszarach funkcjonowania firmy. Podstawowym kryterium wygranej w konkursie jest osiągnięcie najwyższej ceny akcji na wirtualnej giełdzie. 19 października kończy się rejestracja zespołów studenckich do konkursu GMC Poland. Więcej informacji na stronie www.gmcpoland.pl. 8 października 2012 Anna Jacek w zarządzie KNM Bardzo miło mi ogłosić, że zastępcą przewodniczącego do spraw administracyjnych KNM na najbliższą kadencję zostaje Anna Jacek. Ani życzymy dużo radości i satysfakcji z pracy w zarządzie Koła - w której będziemy ją nieustannie wspierać i w razie potrzeby doradzać i pomagać. Wszystkiego dobrego:) 30 września 2012 Nowy zarząd KNM! Początek nowego roku akademickiego to dobry czas na zmianę warty w zarządzie KNM na... młodszą. Od 1 października 2012 przewodniczącym Koła zostanie Marek Biedrzycki, a jego zastępcą do spraw naukowych - Mateusz Szymański. Nowemu zarządowi życzymy wszystkiego dobrego - zawsze z przyjemnością będziemy służyć Wam pomocą, wsparciem czy poradą. Powodzenia! 23.08
2012 Na stronie pojawiły się zadania na jutrzejsze kółko olimpijskie z wielomianów, przygotowane przez Marcina Fryza. 24.06
2012 Dodaliśmy nagranie referatu Marcina Fryza o nierównościach. 24 czerwca 2012 ACAMiMM 2012 - rekrutacja trwa! We wrześnie ubiegłego roku dziewięcioro członków Koła Naukowego Matematyków UŚ brało udział w wakacyjnym intensywnym kursie matematycznym - Analytical and Computer Assisted Methods in Mathematical Models. Projekt ACAMiMM jest trzyletni; niestety dla nas, ubiegłorocznych uczestników – każdy student może w nim uczestniczyć tylko raz.
W tym roku kurs intensywny odbywa się w Niemczech, w Schwarzwaldzie, w mieście o nazwie Freudenstadt, od 9 do 23 września 2012. Jego uczestnicy będą mieli możliwość zdobycia aż 6 punktów ECTS. Więcej informacji można znaleźć w zakładce "Inne wyjazdy". Gorąco zachęcam do uczestnictwa studentów, także młodszych lat – w kursie brali udział też studenci pierwszego roku (i świetnie sobie radzili). Wszelkie pytania można przesyłać na mój adres mailowy (j.zwierzynska@knm.katowice.pl); na ten sam adres można od razu przesyłać zgłoszenia. Termin wysyłania zgłoszeń to 8 lipca 2012. Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone niewiele później. Warto! 23.06
2012 Dodaliśmy nagranie referatu dla uczniów "Wokół twierdzenia Pascala", który poprowadził Marcin Fryz. • Dodaliśmy kilka zdjęć z kółka "Funkcje", poprowadzonego przez Marcina Fryza. Przypominamy, że w zakładce "Materiały" można znaleźć rozwiązywane podczas kółka zadania, dobrane przez Marcina. 16.06
2012 Dodaliśmy nagranie referatu "Implementacja świata w matematyce", poprowadzonego przez Piotra Idzika. • Dodaliśmy nagranie referatu dla uczniów „O aksjomatyzacji - od naiwnej teorii mnogości do systemu ZFC”, poprowadzonego przez Mikołaja Stańczyka. • Dodaliśmy zdjęcia z wykładu dla uczniów "Parada nierówności", który poprowadził Marcin Fryz. • Dodaliśmy zdjęcia ze spotkania kółka olimpijskiego "Kąty w okręgu", poprowadzonego przez Marcina Fryza. 15.06
2012 Dodaliśmy materiały do dzisiejszego referatu dla uczniów, przygotowane przez Marcina Fryza. 12 czerwca 2012 Najbliższe spotkanie członków reanimatorów i nie tylko Zapraszamy wszystkich historycznych i obecnych członków Koła na ostatnie w tym roku akademickim spotkanie reanimatorów KNM i nie tylko, które odbędzie się w środę, 20 czerwca 2012, o godzinie 16.30. Spotykamy się tradycyjnie w sali 228 Instytutu Matematyki UŚ w Katowicach. 08.06
2012 Dodaliśmy zdjęcia z dzisiejszego referatu dla uczniów szkół średnich, zatytułowanego "Wokół twierdzenia Pascala", który poprowadził Marcin Fryz. • Dodaliśmy skrypt dzisiejszego referatu dla uczniów, przygotowany przez Marcina Fryza. 05.06
2012 Dodaliśmy zdjęcia z sesji "Algorytmy". 30.05
2012 Dodaliśmy zdjęcia z referatu Mikołaja Stańczyka dla uczniów. • Dodaliśmy zdjęcia z referatu dla uczniów, który poprowadził Piotr Idzik. 28.05
2012 Dodaliśmy zaległy, kwietniowy numer Macierzatora. • Na stronie pojawił się również majowy numer Macierzatora. 28 maja 2012 Sesja KNM - program Moi mili! W związku ze zbliżającą się wielkimi krokami sesją, wyjątkowo zmieniamy tradycyjny program wyjazdu do Szczyrku. Zamiast klasycznego dnia referatowego w sobotę, planujemy poświęcić ją na wycieczkę (dla chętnych), natomiast wykłady odbędą się w piątek wieczorem i sobotę wieczorem. 24.05
2012 24 maja 2012 Przekładamy kołowe spotkanie referatowe! Uwaga, uwaga! Na prośbę członków Koła przesuwamy termin najbliższego wykładu dotyczącego algebr Banacha, który miał się odbyć jutro - najprawdopodobniej aż na październik; wtedy to planujemy powrócić do tego cyklu w sposób bardzo intensywny. 21.05
2012 Dodaliśmy zdjęcia z wizyty prof. Wolfganga Reichela. Miłego oglądania i komentowania! 18 maja 2012 XXXII sesja KNM Zapraszamy wszystkich (studentów, wykładowców, uczniów) na XXXII wyjazdową sesję naukową KNM UŚ, która odbędzie się w dniach 1-3 czerwca 2012. Tematem przewodnim wyjazdu są Algorytmy. Zgłoszenia przyjmujemy do 30 maja 2012 (np. na adres knm@knm.katowice.pl). Więcej informacji na odpowiedniej podstronie w zakładce "SESJE". 17 maja 2012 Sympozjum o czasie z literaturoznawcami W najbliższą środę, 23 maja 2012, odbędzie się II Sympozjum Koła Naukowego Matematyków i Koła Naukowego Antropologii Literatury UŚ. Temat spotkania to "O-POWIEDZIEĆ CZAS"; wykład otwierający spotkanie, zatytułowany "Aspekty czasu w »Lalce«", wygłosi dr hab. Ryszard Koziołek. Rozpoczynamy o godzinie 14.00 w sali 301 Wydziału Filologicznego UŚ w Katowicach (Pl. Sejmu Śląskiego). Zapraszamy wszystkich! 14.05
2012 Dodaliśmy nagranie referatu Mateusza Szymańskiego o pochodnych stopnia niecałkowitego. • Dodaliśmy nagranie wykładu Magdaleny Nowak o liczbach zespolonych, skierowanego do uczniów szkół średnich i nie tylko. • Dodaliśmy nagranie czwartych warsztatów z programowania obiektowego, poprowadzonych przez Piotra Idzika. • Na stronie pojawiło się sprawozdanie z tygodniowej wizyty Pana Profesora Wolfganga Reichela. Miłej lektury! 13.05
2012 6 maja 2012 Program wizyty Profesora Wolfganga Reichela Przez najbliższy tydzień gościmy w naszym Instytucie Profesora Wolfganga Reichela z Karlsruhe Institute of Technology. W związku z jego wizytą zaplanowaliśmy szereg różnego typu wydarzeń: od wykładów, po wycieczki. Serdecznie zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia w nich udziału. Szczególnie zwracamy uwagę na wykłady czwartkowe.
Harmonogram można pobrać w formacie pdf, lub odczytać, naciskając na plusik. 3 maja 2012 Wizyta Profesora Wolfganga Reichela (6-12 maja 2012) Miło mi poinformować, że niebawem będziemy gościć w Instytucie Matematyki UŚ Profesora Wolfganga Reichela z Karlsruhe Institute of Technology, wybitnego specjalistę z zakresu równań różniczkowych cząstkowych. Jest on szczególnie bliski dla osób z naszego Instytutu: studenci z KNM znają go z matematycznego kursu intensywnego, który odbył się podczas ubiegłych wakacji; tam też narodził się pomysł zaproszenia go do Katowic. Ku naszej radości, Pan Profesor przyjął nasze zaproszenie. W związku z jego wizytą planujemy kilka wykładów oraz spotkań; ich szczegółowy terminarz ukaże się niebawem na stronie. Wykłady Profesora Reichela podczas kursu intensywnego wspominamy jako bardzo ciekawe, przejrzyste i dowcipne – tym goręcej zachęcamy wszystkich do aktywnego udziału w wydarzeniach organizowanych podczas wizyty Pana Profesora.
Profesor Reichel sprawił nam kilka miesięcy temu dużą i przemiłą niespodziankę: na okładkę pierwszego numeru [Macierzatora] w tym roku akademickim wybraliśmy jego rysunek. Ku naszemu radosnemu zaskoczeniu, Pan Profesor wkleił fragment okładki oraz opisał całą sytuację na swojej oficjalnej instytutowej stronie internetowej (math.kit.edu/…/~reichel/). Chciałabym w tym miejscu gorąco podziękować Panu Profesorowi Romanowi Gerowi, Dyrektorowi Instytutu Matematyki UŚ, za ogromną życzliwość, nieocenioną pomoc oraz bardzo przychylne ustosunkowanie się do naszej inicjatywy. 13.04
2012 Dodaliśmy prezentację z dzisiejszego referatu Mateusza Szymańskiego o pochodnych stopnia niecałkowitego. Uwaga! Plik niestety sporo waży, więc może się długo wgrywać. 7 kwietnia 2012 Dobrych Świąt! Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Wam po pierwsze spokoju i odpoczynku - niech ten świąteczny okres będzie dla wszystkich radosny i dający siłę i energię.
Dobrych Świąt! 31 marca 2012 Wyniki 22nd Annual Vojtěch Jarník Competition Wczoraj w Ostrawie odbył się międzynarodowy konkurs matematyczny dla studentów im. Vojtěcha Jarníka. Uniwersytet Śląski reprezentowało trzech członków KNM: Szymon Draga, Konrad Jałowiecki i Paweł Zwoleński. Najwyższy wynik uzyskał Szymon, który zdobył 21 punktów - zapewniły mu one świetne, dwunaste miejsce. Wszystkim trzem panom serdecznie gratulujemy! 31 marca 2012 Zaproszenie na IX Obóz KNM Jak co roku organizujemy nasz letni (dziewiąty już) Obóz.
Miejsce - tak jak rok temu - Zakopane, Proponowany termin - 9-15 lipca. W tym roku tematem przewodnim wyjazdu są "Zastosowania rachunku prawdopodobieństwa". Obóz tak, jak zwykle chcemy spędzić aktywnie. Planujemy kilka wycieczek górskich, spacery po Zakopanem, no i kilka referatów. Dokładny plan wyjazdu zostanie podany po Świętach. Szacunkowy koszt wyjazdu to 200 zł od osoby. Zgłoszenia przyjmujemy do Świąt (07.04.2012). Aby uzyskać więcej informacji kliknij plusik -> 29 marca 2012 Spotkanie podsumowujące Święto Pi W imieniu Dziekana Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ, prof. dra hab. Macieja Sablika, zapraszam wszystkie osoby zaangażowane w organizację tegorocznego Święta Liczby Pi na jego uroczyste podsumowanie, które odbędzie się w środę, 4 kwietnia 2012, o godzinie 12, w bufecie Instytutu Fizyki UŚ.
Jednocześnie przypominam, że na stronie można znaleźć od pewnego czasu nagrania większości wykładów wygłoszonych podczas Święta Pi oraz podziękowania dla osób zaangażowanych w organizację jego matematycznej części. 29.03
2012 26.03
2012 23.03
2012 17 marca 2012 I już po VI Święcie Pi... Dziękujemy wszystkim tym, którzy odwiedzili nas podczas tegorocznego Święta Pi - jest nam niezmiernie miło, że i w tym roku gościliśmy tak wiele osób. Jesteśmy bardzo ciekawi Państwa opinii na temat całego Święta, ale i poszczególnych zajęć; pochwały cieszą, a uwagi pozwalają ulepszyć to, co niedoskonałe. Jeśli chcieliby Państwo podzielić się z nami swoją opinią, bardzo proszę o kontakt (np. na adres mailowy knm@knm.katowice.pl). Można też wpisać komentarz na odpowiedniej podstronie.
Zachęcamy również do oglądania oraz komentowania zdjęć (aby napisać komentarz, należy kliknąć w "plusik" znajdujący się w prawym dolnym rogu, obok każdego zdjęcia). Chętnie opublikujemy również Państwa zdjęcia - jeśli mieliby Państwo ochotę podzielić się nimi z szerszą publicznością, proszę o kontakt (np. na adres knm@knm.katowice.pl). 16.03
2012 Dodaliśmy zdjęcia z matematycznej części tegorocznego Święta Liczby Pi. Zachęcamy go oglądania oraz komentowania! 13.03
2012 Ostatnie przygotowania do tegorocznego Święta Pi za nami - pierwsza partia zdjęć pojawiła się już zatem na stronie. Wszystkie osoby, które będą robiły zdjęcia podczas Święta Pi, i miałyby ochotę je upublicznić, prosimy o kontakt na adres mailowy info@swietopi.pl. 10 marca 2012 Konkursy z okazji Święta Pi Przypominamy o konkursach z okazji Święta Pi - termin zgłaszania się na niektóre z nich upływa w najbliższym czasie. Jak co roku planujemy interdyscyplinarny Tour de Science, którego uczestnicy zmierzą się z zadaniami z różnych dziedzin nauk ścisłych w salach rozlokowanych na terenie całego wydziału (a by do tych sal trafić, również będą musieli rozwiązać kolejne zagadki). Dla tych, którzy może niekoniecznie przepadają za buszowaniem po budynkach uczelni, przygotowaliśmy w tym roku Pi-Krzyżówkę, podczas rozwiązywania której uczestnicy będą mogli wykazać się wiedzą z matematyki (ale też jej historii). Powtarzamy również hit z zeszłego roku - Pilionerów. Formuła tego konkursu ma charakter otwarty - można dołączyć w każdej chwili i nie trzeba się wcześniej zgłaszać. 10 marca 2012 Święto Pi 2012 tuż, tuż! Święto Pi 2012 już za trzy dni! Wszystkich chętnych - uczniów, studentów, nauczycieli, a także tych, którzy z matematyką nie mają nic wspołnego - zapraszamy serdecznie do Instytutu Matematyki UŚ 14 i 15 marca. W programie wykłady, warsztaty, konkursy, trudniejsze, łatwiejsze, dla tych, co wolą słuchać i dla tych, którzy chcą wziąć aktywny udział w zajęciach. Zapraszamy wszystkich! Pełny program Święta Pi można znaleźć na swietopi.pl. 25.02
2012 24.02
2012 22 lutego 2012 Wstępny harmonogram Święta Liczby Pi już dostępny! Na stronie swietopi.pl pojawił się niemal kompletny harmonogram obchodów Święta Liczby Pi w Instytucie Matematyki UŚ, które odbędą się 14 i 15 marca 2012. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestniczenia w przygotowanych przez nas wykładach, warsztatach i konkursach! Oczywiście, wszystkie zajęcia przygotowane przez KNM są jak zawsze bezpłatne oraz otwarte dla wszystkich chętnych. 21.02
2012 Dodaliśmy nagranie referatu "Liczby rzeczywiste", poprowadzonego przez Mikołaja Stańczyka. 19.02
2012 Dodaliśmy zdjęcia z referatu "Liczby rzeczywiste", poprowadzonego przez Mikołaja Stańczyka. 17 lutego 2012 Konkurs e-pi-graMAT Zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie e-pi-graMAT, który organizowany jest jak co roku w związku z obchodami Święta Liczby Pi w naszym Instytucie. Konkurs składa się z części internetowej oraz finału, który odbędzie się 15 marca 2012 w Instytucie Matematyki UŚ.
Na stronie swietopi.pl/epigramat ukazało się 10 problemów z różnych dziedzin matematyki; ich rozwiązania należy przesłać do 29 lutego. Wyniki etapu internetowego zostaną ogłoszone 6 marca 2012 roku. Pełny regulamin konkursu wraz z większą liczbą informacji można znaleźć na stronie swietopi.pl/epigramat.php. 17.02
2012 Dodaliśmy prezentację do dzisiejszego referatu dla uczniów "Liczby rzeczywiste", który poprowadził Mikołaj Stańczyk. 15 lutego 2012 Obrona doktorska Michała Trzęsioka Informujemy, że 17 lutego 2012 o godzinie 12:00 odbędzie się publiczna obrona doktorska jednego z historycznych członków Koła - mgra (jeszcze) Michała Trzęsioka. Tytuł rozprawy to "Metoda wektorów nośnych w analizie danych społeczno-ekonomicznych". Michałowi życzymy serdecznie powodzenia! 12 lutego 2012 Święto Pi - to już za miesiąc! Powoli finalizujemy program tegorocznego Święta Pi, które odbędzie się tradycyjnie w połowie marca. Jak co roku przygotowaliśmy szereg wykładów i warsztatów - szczegółowy harmonogram ukaże się na swietopi.pl około 20 lutego. Wszystkich już teraz serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w Święcie Pi - studentów także w formie czynnej: osoby, które chciałyby się zaangażować w organizację Święta, proszę o kontakt, np. na adres j.zwierzynska@knm.katowice.pl. Mile widziane są również zgłoszenia osób, które chciałyby pomóc, a nie mają pomysłu na własny wykład czy warsztaty - obecność każdego z pewnością bardzo się przyda, a miejsce do zapełnienia zaraz się znajdzie. Oczywiście aby pomóc nie trzeba być członkiem Koła - zaangażowanie każdej osoby, niezależnie od kierunku studiów, cieszy nas bardzo. 3 lutego 2012 Najbliższe referaty dla uczniów - 17 i 24 lutego 2012 W związku z trwającymi w szkołach feriami (oraz, na uczelni, sesją), zdecydowaliśmy, że najbliższy wykład dla uczniów szkół średnich i nie tylko odbędzie się dopiero 17 lutego 2012. Wtedy to Mikołaj Stańczyk wygłosi referat "Liczby rzeczywiste". Kolejny wykład odbędzie się już tydzień później, 24 lutego 2012, i poprowadzi go Paweł Zwoleński. Oba wykłady rozpoczną się tradycyjnie o 16.15 w sali 213 w Instytucie Matematyki UŚ (Katowice, ul. Bankowa 14) i są oczywiście bezpłatne. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych! 23.01
2012 22.01
2012 Dodaliśmy nagranie wykładu "Algebry von Neumanna", poprowadzonego przez Mateusza Jurczyńskiego. • Dodaliśmy nagranie referatu Marka Biedrzyckiego dla uczniów szkół średnich i nie tylko "Jak zarobić na matematyce?". 21.01
2012 Dodaliśmy zdjęcia z wykładu "Algebry von Neumanna", poprowadzonego przez Mateusza Jurczyńskiego. • Dodaliśmy zdjęcia z referatu Marka Biedrzyckiego dla uczniów szkół średnich i nie tylko "Jak zarobić na matematyce?". 18.01
2012 Dodaliśmy zdjęcia z dzisiejszego sympozjum Koła Naukowego Antropologii Literatury i Koła Naukowego Matematyków, związanego z tematyką przestrzeni. 17.01
2012 Dodaliśmy styczniowy numer [Macierzatora]. 15.01
2012 Dodaliśmy zdjęcia z kołowego wieczoru gier. 13 stycznia 2012 Sympozjum o przestrzeni z literaturoznawcami Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na I Sympozjum Koła Naukowego Antropologii Literatury UŚ i Koła Naukowego Matematyków UŚ, zatytułowane „Pragnienie Przestrzeni. Mathema a humanitas”.
Spotkanie otworzy wykładem „Przestrzeń topologiczna” prof. dr hab. Jerzy Mioduszewski – profesor matematyki specjalizujący się w zakresie topologii, pasjonat historii matematyki. Po wykładzie odbędzie się dyskusja, w której udział wezmą: dr hab. Leszek Zwierzyński – literaturoznawca, zajmujący się m.in. interpretacją, geopoetyką, hermeneutyką, opiekun Koła Naukowego Antropologii Literatury UŚ oraz członkowie obu Kół. Sympozjum odbędzie się w środę 18 stycznia 2012 r., o godzinie 13.45, w sali seminaryjnej 554 Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Bankowej 14 w Katowicach. Zapraszamy wszystkich. Kontakt -> 13 stycznia 2012 Stypendium z wyboru dla Anny J.! W ostatnich dwóch numerach Macierzatora pojawiły się komiksy matematyczne autorstwa członkini Koła - Ani Jacek. Wiele osób skontaktowało się ze mną, mówiąc, jak się one podobały. Stworzenie komiksu to sporo pracy - w przypadku Ani nie tylko twórczej, ale też technicznej: ze względu na brak tabletu graficznego Ania rysuje komiksy ręcznie, skanuje, poprawia w programie graficznym za pomocą myszki...
Ale, ale! Możemy to znacznie uprościć. Ania zaaplikowała o dofinansowanie na zakup tabletu w projekcie "Stypendium wyboru". Jeśli podobały się Wam komiksy Ani - zagłosujcie na nią proszę. Głosowanie trwa do 22 stycznia 2012. 12.01
2012 Dodaliśmy nagranie wykładu dla uczniów szkół średnich "Combinatorial Nullstellensatz 2", który wygłosił dr Tomasz Kochanek. • Dodaliśmy nagranie wykładu dr. Tomasza Kochanka "Algebry Banacha i teoria spektralna 4". Dla Waszej wygody umieściliśmy je w kilku różnych formatach do wyboru. Nagrania widoczne są po zalogowaniu. 8 stycznia 2012 Kołowy wieczór gier Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na kołowy wieczór gier, który odbędzie się w piątek, 13 stycznia 2012, po referacie Joli Marzec (a zatem zaczniemy najprawdopodobniej około 16.00), w sali 535. Mile widziane jest przyniesienie własnych ulubionych gier. Zapraszamy! 08.01
2012 Dodaliśmy nagranie referatu dla uczniów szkół średnich i nie tylko "Matematyka vs Świat", który wygłosił Mateusz Jurczyński. Dla wygody oglądających zostało ono zamieszczone w kilku różnych formatach. 07.01
2012 Dodaliśmy zdjęcia z czwartego wykładu z cyklu "Algebry Banacha i teoria spektralna", prowadzonego przez dr. Tomasza Kochanka. Przypominamy, że materiały do tego spotkania dostępne są po zalogowaniu. • Dodaliśmy zdjęcia z referatu dla uczniów szkół średnich i nie tylko "Matematyka vs Świat", poprowadzonego przez Mateusza Jurczyńskiego. • Dodaliśmy zdjęcia z wykładu dla uczniów szkół średnich i nie tylko "Combinatorial Nullstellensatz. Algebraiczny zabójca kombinatoryki 2", poprowadzonego przez doktora Tomasza Kochanka. 05.01
2012 Dodaliśmy nagranie z wykładu "Combinatorial Nullstellensatz 1", poprowadzonego przez doktora Tomasza Kochanka. Niestety, w nagraniu brakuje około sześciu minut - stąd też nagranie umieszczone jest w dwóch częściach. Na szczęście wystarczy zatrzymać jedną z pierwszych klatek drugiej części nagrania, by przeczytać to, co napisane jest na tablicy.
Za utrudnienia bardzo przepraszamy. 2 stycznia 2012 V Wykład imienia Profesora Andrzeja Lasoty Dziekan oraz Rada Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ zapraszają wszystkich zainteresowanych na V Wykład im. Profesora Andrzeja Lasoty, który odbędzie się 13 stycznia 2012 r. w sali 321 Instytutu Matematycznego PAN w Warszawie. Wykład "Functional analysis and nonlinear boundary problems: the legacy of Andrzej Lasota" wygłosi Prof. Jean Mawhin z Universite Catholique de Louvain. Po wykładzie odbędzie się sesja naukowa z okazji 80. rocznicy urodzin Profesora Andrzeja Lasoty, podczas której wykłady wygłoszą prof. dr hab. Józef Myjak, prof. dr hab. Ryszard Rudnicki oraz prof. dr hab. Tomasz Szarek. 02.01
2012 Na stronie pojawił się plik z materiałami do wykładu "Combinatorial Nullstellensatz", przygotowany przez doktora Tomasza Kochanka. 30 grudnia 2011 Nieformalne spotkanie dotyczące egzaminu licencjackiego Wszystkich zainteresowanych studentów III roku studiów I stopnia serdecznie zapraszamy na organizowane przez Koło nieformalne spotkanie dotyczące egzaminu licencjackiego, które odbędzie się w czwartek, 5 stycznia 2012, o godzinie 10.15 w pokoju 524. Joanna Zwierzyńska, która zdała ten egzamin w czerwcu, opowie o kształcie egzaminu, obowiązujących nań zasadach, postara się rozwiać wszelkie obawy i wątpliwości, poda przykładowe pytania, które padły w ostatnich dwóch latach. 30 grudnia 2011 Długość trwania referatów dla uczniów szkół średnich W ankietach, które wypełniali podczas ostatnich trzech spotkań wykładowych dla uczniów ich uczestnicy, pytaliśmy między innymi o to, jaka długość referatu byłaby ich zdaniem najkorzystniejsza. Niektórzy jako czas idealny wskazywali 60 minut, inni uważają, że 90 minut to i tak za krótko; stąd, dla wygody uczestników (a także: by łatwiej mogli zaplanować podróż powrotną), od najbliższego potkania podawać będziemy oszacowany przez każdego z wykładających czas wykładu. 28 grudnia 2011 Piąta rocznica śmierci Profesora Andrzeja Lasoty Pięć lat temu, 28 grudnia 2006 roku, zmarł
Prof. zw. dr. hab. Andrzej Lasota jeden z najwybitniejszych polskich matematyków, doktor Honoris Causa Uniwersytetu Śląskiego, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności, wieloletni Profesor Uniwersytetu Śląskiego. Nauka polska poniosła bolesną i niepowetowaną stratę. 24.12
2011 Dodaliśmy nagranie wykładu dr. Tomasza Kochanka "Algebry Banacha i teoria spektralna 3". Dla Waszej wygody umieściliśmy je w kilku różnych formatach do wyboru. Nagrania widoczne są po zalogowaniu. 23.12
2011 Na stronie pojawił się grudniowy numer [Macierzatora], a w nim: biografia Hypatii, nieco o twierdzeniu Banacha-Steinhausa w przestrzeniach beczkowatych, felieton o spojrzeniu na naukę, w miarę bezbolesne wprowadzenie do teorii przestrzeni operatorowych, następny problem matematyczny, z którym można się zmierzyć, fragmenty "Małego słownika człowieka średnio wykształconego" oraz kolejna część Kącika TeXowego. A na okładce - komiks autorstwa jednej ze studentek, Ani Jacek. Ania jest również autorką komiksu zeszłomiesięcznego o matultancie. Ciekawej lektury! 23 grudnia 2011 Wesołych Świąt! Już Wigilia oraz Święta,
A na stole potraw miks, Świąt wesołych Tobie życzą - Koło oraz ex! A gdy przyjdzie noc Sylwestra, Mówić będziesz - jedz, pij, bracie! Wiedz, że gdzieś tam, nie od święta, Twoje zdrowie pije macierz! A czy wiesz, że w noc wigilijną funkcje mówią ludzkim głosem? Spokojnych Świąt oraz dobrego roku 2012 życzy
Koło Naukowe Matematyków Uniwersytetu Śląskiego 22.12
2011 Na stronie pojawiły się zdjęcia ze spotkania opłatkowego. 19 grudnia 2011 Kołowe spotkanie opłatkowe Wszystkich członków oraz sympatyków Koła serdecznie zapraszamy na tegoroczne kołowe spotkanie opłatkowe, które odbędzie się w środę, 21 grudnia 2011. Rozpoczynamy w 524, około godziny 12:15. Mile widziane jest przyniesienie ze sobą ciasta, owoców, sałatki, soku czy innych dobrych rzeczy - nie jest to jednakże absolutnie obowiązkowe. 17.12
2011 Dodaliśmy zdjęcia z trzeciego wykładu z cyklu "Algebry Banacha i teoria spektralna", prowadzonego przez dr. Tomasza Kochanka. 16.12
2011 13.12
2011 Dodaliśmy zdjęcia z tegorocznej zbiórki mikołajkowej. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy się w nią włączyli - ilość zebranych darów przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania! Gorąco, gorąco dziękujemy w imieniu podopiecznych świetlicy św. Wojciecha pod patronatem Caritasu oraz ich wychowawców. Dary zostały już zawiezione do świetlicy - wręczą je tuż przed świętami osobiście członkowie Koła. Wtedy też pojawi się oficjalne podziękowanie. 11.12
2011 Dodaliśmy skrypt referatu "O mierze Hausdorffa", wygłoszonego przez Szymona Dragę podczas XXXI wyjazdowej sesji naukowej Koła. Wykład ten został wybrany najlepszym studenckim referatem podczas konferencji. 10.12
2011 Dodaliśmy zdjęcia z warsztatów "Programowanie obiektowe 2", prowadzonych przez Piotra Idzika. 07.12
2011 Dodaliśmy nagranie referatu dla uczniów szkół średnich "Osobliwości z przedziału [0,1]" Piotra Idzika. Dla Waszej wygody umieściliśmy je w kilku różnych formatach do wyboru. 4 grudnia 2011 Zbiórka mikołajkowa (5-9 grudnia 2011) Przypominamy, że już jutro rozpoczynamy na terenie Wydziału
Zbieramy: zabawki (np. gry), słodycze, materiały biurowe i środki czystości. 04.12
2011 Dodaliśmy nagranie wykładu dra Tomasza Kochanka "Algebry Banacha i teoria spektralna 2". Dla Waszej wygody umieściliśmy je w kilku różnych formatach do wyboru. Nagrania widoczne są po zalogowaniu. 03.12
2011 Dodaliśmy zdjęcia z drugiego wykładu z cyklu "Algebry Banacha i teoria spektralna", prowadzonego przez dr. Tomasza Kochanka. Przypominamy, że materiały do tego spotkania dostępne są po zalogowaniu. 02.12
2011 Dodaliśmy zdjęcia z referatu dla uczniów szkół średnich "Osobliwości z przedziału [0,1]", prowadzonego przez Piotra Idzika. 01.12
2011 Na stronie pojawił się listopadowy numer [Macierzatora], a w nim między innymi: biografia Nigela Kaltona, kolejny odcinek Kącika TeXowego, artykuł o programie stypendialnym z Amsterdamem w roli głównej, jeszcze trochę o zbiorach prawie skończonych oraz komiks jednej ze studentek. Miłej lektury! 30.11
2011 Dodaliśmy nagranie wykładu dra Tomasza Kochanka "Algebry Banacha i teoria spektralna 1". Plik jest widoczny po zalogowaniu. 28 listopada 2011 Nagrania wykładów w lepszej jakości! Nagrania wszelkich wykładów były dotychczas, ze względu na ogromną objętość oryginalnych plików (około 4 GB na każdą godzinę nagrania), umieszczane na stronie Koła w wersji skompresowanej, a przez to i o wiele gorszej jakości. Od teraz dodawać będziemy nagrania w obydwu wersjach: skompresowanej oraz oryginalnej. Dodaliśmy również nieskompresowane nagrania niektórych wykładów z obecnego i ubiegłego roku akademickiego. 26.11
2011 Dodaliśmy zdjęcia z pierwszego wykładu z cyklu "Algebry Banacha i teoria spektralna", prowadzonego przez dr. Tomasza Kochanka. Przypominamy, że materiały do tego spotkania dostępne są po zalogowaniu. 25.11
2011 24.11
2011 22 listopada 2011 Odszedł prof. William Arveson Podczas ubiegłotygodniowej sesji w Szczyrku rozmawialiśmy między innymi o książce amerykańskiego matematyka Williama Arvesona "An invitation to C*-algebras". Z przykrością informujemy, że profesor Arveson, specjalizujący się w teorii algebr operatorów, zmarł 15 listopada 2011. 21.11
2011 Dodaliśmy zdjęcia z zajęć kółka "Równania diofantyczne", poprowadzonych przez Beatę Łojan. 20.11
2011 Dodaliśmy materiały do wykładu "Algebry Banacha i teoria spektralna", przygotowane przez dr. Tomasza Kochanka. Pliki widoczne są po zalogowaniu. • Dodaliśmy materiały do zajęć kółka matematycznego "Równania diofantyczne", przygotowane przez Beatę Łojan. 19.11
2011 Dodaliśmy nagrania audiowizualne referatów wygłoszonych podczas sesji w Szczyrku. Pliki widoczne są po zalogowaniu. 18.11
2011 17 listopada 2011 Zbiórka mikołajkowa Jak co roku, Koło Naukowe Matematyków UŚ organizuje na terenie całego Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ zbiórkę mikołajkową. W tym roku zbieramy dary dla podopiecznych związanej z Caritasem świetlicy środowiskowej św. Wojciecha w Katowicach.
Zbieramy zabawki (np. gry planszowe), środki czystości, artykuły szkolne i papiernicze oraz słodycze. Najprawdopodobniej przekazane przez nas rzeczy będą jedynym źródłem prezentów świątecznych dla dzieci ze świetlicy w tym roku. Tym serdeczniej zachęcamy do zaangażowania się w zbiórkę! Kosze na dary zostaną wystawione w różnych miejscach na terenie Wydziału w dniach 5-9 grudnia 2011. 17.11
2011 16.11
2011 Dodaliśmy zdjęcia ze spotkań kołowych: z referatu Tomka Kani "O rozszerzeniu hiperstone'owskim" oraz referatu Darii Morys "Topologia Fürsternberga w zbiorze liczb całkowitych i jej zastosowanie" . • Dodaliśmy skrypt wykładu Tomka Kani "O rozszerzeniu hiperstone'owskim". • Dodaliśmy skrypt zajęć o kongruencjach, przygotowany przez prowadzącą, Beatę Łojan. 15.11
2011 Dodaliśmy zdjęcia z wyjazdowej sesji w Szczyrku "Motywacje, intuicje, konstrukcje". Miłego oglądania i komentowania! • Dodaliśmy zdjęcia z dzisiejszego spotkania członków-reanimatorów i nie tylko, połączonego z wykładem "Wielowartościowe dodawanie? A po co to komu?!!" dra Pawła Gładkiego. 06.11
2011 03.11
2011 Dodaliśmy zdjęcia z referatu Piotra Idzika "O pewnej programistycznej sztuczce" oraz wykładu Joanny Zwierzyńskiej "Kongruencje, czyli kiedy 4+4=3 oraz co nieco o RSA". 31 października 2011 Co nieco o historii okładki ostatniego numeru [Macierzatora] Profesor Wolfgang Reichel z Karlsruhe Institute of Technology umieścił na swej stronie internetowej historię powstania rysunku Convex Sisters, który wykorzystaliśmy na okładce październikowego numeru [Macierzatora]. Jako że to dla nas bardzo miłe - z przyjemnością zachęcamy do zajrzenia na stronę domową Profesora Wolfganga Reichela. Dziękujemy za wszystko, Panie Profesorze! 23.10
2011 Dodaliśmy pierwszy po wakacjach, październikowy numer [Macierzatora]. To już czterdziesty numer naszego czasopisma, a w nim aż 24 strony! (Stąd też spory rozmiar pliku... Walczymy z tym.) Tym razem możecie przeczytać o pewnym ciekawym zadaniu algebraiczno-kombinatorycznym, o tym, jak skomplikować proste zadanie o punktach kratowych, nieco o wypukłościach i C*-algebrach, zastanowić się nad liczbą pi, a także zapoznać się z kolejną częścią Kącika TeXowego. Miłej lektury! 20.10
2011 18.10
2011 Na stronie pojawiły się zdjęcia z referatu Weroniki Siwek "O mierzeniu odległości". 14 października 2011 [Macierzator] czasopismem posiadającym ISSN! Jest mi niezmiernie miło poinformować, że internetowe wydanie [Macierzatora]
Dzięki ogromnej pracy redakcji podczas ubiegłego roku akademickiego [Macierzator] z niszowej gazetki stał się profesjonalnym, matematycznym miesięcznikiem studenckim, czytanym w całej Polsce. Tym bardziej zachęcamy wszystkich do czytania! 14 października 2011 Pierwsza rocznica śmierci Benoita Mandelbrota Rok temu, 14 października 2010, w Cambridge zmarł
w wieku 85 lat jeden z najwybitniejszych współczesnych matematyków, Urodzony w Warszawie Mandelbrot to ojciec geometrii fraktalnej, twórca jednej z najmłodszych gałęzi matematyki. Wszystkie fraktale, którymi ozdobiony jest podczas Świąt Pi Instytut Matematyki, przedstawiają różne fragmenty zbioru Mandelbrota. Więcej o Mandelbrocie można przeczytać w 28. numerze [Macierzatora]. 8 października 2011 Jak napisać e-mail do wykładowcy? Wraz z nadejściem roku akademickiego rozpoczyna się również czas pisania maili, ogromnych ilości maili do wykładowców; ponieważ wiele osób pytało mnie, jak należy do zrobić, zdarzyło mi się popełnić na ten temat mały artykuł, opublikowany w trzydziestym numerze [Macierzatora]. Jak zacząć wiadomość (i dlaczego absolutnie nie od "witam"!), czego zdecydowanie unikać, parę najważniejszych porad - można znaleźć we wspomnianym tekście. Będzie mi miło, jeśli komuś się przyda. 5 października 2011 Jesienna wyjazdowa sesja KNM Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w wyjazdowej sesji naukowej KNM w Szczyrku, w dniach 10-13 listopada 2011. Temat przewodni konferencji to "Motywacje, intuicje, konstrukcje".
Termin zakończenia przyjmowania zgłoszeń to 1 listopada 2011. Tematy referatów należy podać do 5 listopada 2011. Koszt wyjazdu dla jednej osoby to najprawdopodobniej 90 zł (w tej kwocie noclegi + wyżywienie). Więcej informacji można znaleźć na podstronie sesji. 02.10
2011 Na stronie pojawiły się nagrania wykładów Łukasza Dawidowskiego i Piotra Idzika ze Śląskiej Nocy Naukowców 2011. 26.09
2011 Dodaliśmy specjalny, wrześniowy numer [Macierzatora], przygotowany na Śląską Noc Naukowców. Wydanie to tworzone było głownie z myślą o odwiedzających nas w tym czasie licealistach, ale do zapoznania się z nim zachęcamy wszystkich chętnych. • Dodaliśmy zdjęcia ze Śląskiej Nocy Naukowców w Instytucie Matematyki UŚ. Miłego oglądania i do zobaczenia w marcu, podczas Święta Pi! 24.09
2011 Dodaliśmy zdjęcia z kursu intensywnego w Bydgoszczy. Zachęcamy do oglądania i komentowania, najlepiej w języku angielskim. 14 września 2011 Śląska Noc Naukowców 2011 Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału
w Śląskiej Nocy Naukowców, która odbędzie się 23 września 2011 w godzinach wieczornych. Przedsięwzięcie ma za zadanie popularyzować naukę wśród szerokiej publiczności, a więc mile widziane są wszystkie osoby, także (a może nawet szczególnie) te, które na co dzień z naukami ścisłymi nie mają nic wspólnego. Członkowie KNM UŚ przygotowali na ten wieczór tradycyjnie wykłady, warsztaty, minikonkursy. Wszystkie zajęcia są oczywiście bezpłatne. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych! 26.08
2011 4 sierpnia 2011 Kolejne propozycje tematów na XXXI sesję KNM W odpowiedniej zakładce pojawiły się kolejne propozycje tematów referatów dla uczestników najbliższej sesji kołowej, autorstwa Tomka Kani. Do wszystkich jego propozycji podana jest również bibliografia. Przypominamy, że temat przewodni konferencji to "Motywacje, intuicje, konstrukcje", a jej termin - 10-13 listopada 2011. Więcej informacji pojawi się za jakiś czas. 31 lipca 2011 Propozycje tematów referatów na jesienną sesję KNM Choć do jesiennej wyjazdowej sesji naukowej KNM jeszcze daleko, już teraz na stronie zaczęły pojawiać się propozycje tematów dla referujących. Sukcesywnie lista będzie się rozrastać, w szczególności: niebawem zaczną się pojawiać też tematy związane z innymi działami matematyki. Bardzo mile widziane jest wysyłanie własnych propozycji - najlepiej kontaktować się bezpośrednio z Joanną Zwierzyńską. 27.07
2011 Dodaliśmy mroczne sprawozdanie z VIII Obozu Koła, który odbył się na początku lipca tego roku w Zakopanem. 19.07
2011 Dodaliśmy zdjęcia z Warsztatów Młodych Matematyków w Krakowie. Miłego oglądania i komentowania! 17 lipca 2011 Wielkie Kołowe Porządki Wakacyjne Niebawem w pokoju koła zostaną przeprowadzone Wielkie Porządki, mamy więc prośbę do wszystkich kołowiczów o zabranie wszelkich ukochanych wyszczerbionych talerzyków i kubeczków, niezmiernie ważnych a poplamionych, naddartych czy nadgryzionych notatek oraz wszystkich innych dziwnych rzeczy, bo inaczej w podejrzanych okolicznościach mogą one bezpowrotnie zniknąć. Tych, którzy nie zdążą pojawić się w 524 do 24 lipca, a mają w kole coś do ocalenia, proszę o kontakt ze mną. 06.07
2011 Dodaliśmy jeszcze trochę zdjęć z ECMTB 2011. Miłego oglądania i komentowania! 04.07
2011 Dodaliśmy zdjęcia z 8th European Conference on Mathematical and Theoretical Biology. Więcej informacji o samej konferencji można znaleźć na jej oficjalnej stronie. 20 czerwca 2011 Specjalne podforum dla kandydatów na studia Wszystkim, którzy rozważają pójście na studia matematyczne na UŚ, lub też już podjęli tę decyzję, ale chcą o coś zapytać, poradzić się, dowiedzieć się czegoś - przypominamy, że na naszym forum czeka specjalnie stworzony do właśnie tego celu dział. 17.06
2011 Dodaliśmy ostatni w tym roku akademickim, letni numer [Macierzatora]. Można w nim poczytać o twierdzeniach pochodzących od Alfreda Tarskiego, dowiedzieć się więcej o Feliksie Kleinie oraz stronie internetowej, na której znajduje się niezliczona ilość ciekawostek o liczbach pierwszych, a także przeczytać (nie do końca poważne) sprawozdanie z XXX wyjazdowej sesji KNM. W numerze także kolejne odcinki naszych dwóch nowych cykli - Kącika TeXowego i begin{document}. Miłej lektury!
7 czerwca 2011 Wyniki Ligi Matematycznej 2010/2011 Nadszedł czas na ogłoszenie wyników naszej Ligi Matematycznej. Zdecydowanym zwycięzcą został licealista - Adam Glos z I LO im. Karola Miarki w Żorach - ponad 100 punktów przewagi nad kolejną osobą. Gratulujemy! Główna i jedyna nagroda (gra logiczna) wędruje zatem do niego - zapraszamy po jej odbiór do pokoju 524. Dziękujemy wszystkim osobom, które przesłały chociaż jedno rozwiązanie i pozostajemy w nadziei, że w przyszłym roku rywalizacja będzie bardziej zacięta. 17 maja 2011 (Nieformalne) spotkanie dotyczące egzaminu licencjackiego Studentów III roku studiów I stopnia zapraszamy na nieformalne spotkanie dotyczące egzaminu licencjackiego - w czwartek, 19 maja 2011, około 13.45. Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się nieco więcej o egzaminie od "studenckiej" strony - Jolanta Marzec opowie o swoich (i nie tylko swoich) doświadczeniach z ubiegłego roku i odpowie na wszelkie pytania dotyczące egzaminu. Chętnych zapraszamy do sali 208. 16.05
2011 Dodaliśmy sprawozdanie z XXX Wyjazdowej Sesji KNM, tradycyjnie autorstwa Niewinnego Rosomaka. Miłej lektury;). 07.05
2011 Na stronie pojawiły się zdjęcia z Jarnika 2010 oraz nieco nowych z Jarnika 2011. • Dodaliśmy nagrania referatów z tegorocznej majówki. 05.05
2011 Dodaliśmy kwietniowy numer [Macierzatora], a w nim: nieco o topologicznej wersji pokera i koralikowym dowodzie Małego Twierdzenia Fermata, kwietniowa Liga Matematyczna, Kącik Texowy, jak napisać wstęp pracy seminaryjnej i artykuł jednego ze studentów o autyzmie. Zapraszamy do lektury! 4 maja 2011 Dofinansowania wakacyjnych wyjazdów matematycznych Przypominamy, że osoby chcące wziąć udział w Toruńskiej Letniej Szkole Matematyki i Warsztatach Młodych Matematyków UJ powinny w najbliższym czasie się na nie zarejestrować. Tych, którzy chcą skorzystać z dofinansowania do wyjazdu, proszę o kontakt ze mną lub Mateuszem Jurczyńskim do piątku, 6 maja 2011 - po tej dacie otrzymanie jakiegokolwiek dofinansowania nie będzie już możliwe. 03.05
2011 Dodaliśmy zdjęcia z XXX wyjazdowej sesji kołowej. Miłego oglądania i komentowania! 3 maja 2011 Po XXX sesji wyjazdowej Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy - tak też zakończyła się XXX sesja wyjazdowa KNM „Patologie i paradoksy w matematyce”. Temat XXXI to „Motywacje, intuicje i konstrukcje matematyczne”. Odbędzie się ona prawdopodobnie w dniach 10-13 listopada 2011.
Z pewnych względów w zarządzie nastąpiła drobna zmiana. Wraz z końcem tego roku akademickiego panią prezes Koła Naukowego Matematyków zostanie Joanna Zwierzyńska. Reszta zarządu pozostanie bez zmian (z Mateuszem Jurczyńskim jako członkiem honorowym). 27 kwietnia 2011 Petycja w sprawie Instytutu Matematyki w VU Amsterdam VU University Amsterdam z powodu problemów finansowych planuje zamknąć Zakład Matematyki Teoretycznej. W konsekwencji dwóch matematyków czeka wcześniejsza emerytura, a dodatkowych czterech stanie się bezrobotnymi. Są wśród nich wielkie nazwiska: Dietrich Notbohm, Tilman Bauer oraz Rob de Jeu. Decyzja ta spotkała się z protestem środowisk akademickich na całym świecie. Proponujemy rozpropagowanie tej informacji razem z adresem petycji, do której podpisania gorąco zachęcamy.
Pragniemy zwrócić uwagę, że sytuacja ma bezpośrednie znaczenie także dla studentów naszego instytutu - ze względu na program One Master Two Degrees co roku kilkoro z nich wyjeżdża właśnie na tę uczelnię, by otrzymać tam tytuł magistra. 24.04
2011 Zamieściliśmy zdjęcia z niedawnego wyjazdu do Ostravy, wykładu dla LO "Twierdzenie Fermata", referatu "Funkcja pi", nieco zdjęć z tegorocznego Święta Pi a także zdjęcia ze spotkań członków reanimatorów: "Opcje, martyngały i fejslifting" oraz "Zobaczyć ω₁?". 23 kwietnia 2011 Wesołych Świąt! Z okazji Świąt Wielkanocnych Koło Naukowe Matematyków Uniwersytetu Śląskiego chciało życzyć Wam wszystkim wszystkiego najlepszego, przeżycia Świąt w rodzinnym gronie i regeneracji sił, aby z nową werwą wrócić do Królowej Nauk (w odpowiednim czasie). 18 kwietnia 2011 Akcje zbierania zakrętek Przypominamy o akcjach charytatywnych, przeprowadzanych na naszym wydziale: od wielu miesięcy w pokoju KNM zbieramy plastikowe zakrętki. Zysk z ich sprzedaży przeznaczany jest na leczenie dziewięcioletniego, chorego na nieuleczalną mukowiscydozę Tymka Bugli. Dodatkowo od kwietnia na terenie wydziału zakrętki zbierane są też na rzecz Marty Fabian - w ten sposób studenci chcą pomóc jej w kupnie nowego, lżejszego wózka inwalidzkiego.
Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji. 11 kwietnia 2011 7. Studencki Festiwal Nauki 2011 Od 11 do 14 kwietnia 2011 r. trwać będzie 7. Studencki Festiwal Nauki. Uniwersytet Śląski otworzy swoje aule, biblioteki, pracownie i laboratoria. Centralnym wydarzeniem festiwalowym będzie Jarmark Wiedzy (14 kwietnia). Na ulicy Bankowej w Katowicach powstanie miasteczko namiotowe. Studenci przygotują szereg atrakcji.
Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia - www.festiwalnauki.us.edu.pl. 4 kwietnia 2011 21st Annual Vojtěch Jarník Competition 31 marca w Ostravie odbył się 21 Międzynarodowy Konkurs Matematyczny dla studentów matematyki imienia Vojtěcha Jarníka, w którym brali udział członkowie KNM: Szymon Draga, Mateusz Jurczyński, Jolanta Marzec i Marek Biedrzycki. Najlepszy wynik osiągnął Szymon - 20 punktów dało mu w ostatecznej klasyfikacji bardzo dobre, 14 miejsce. Gratulujemy! 26 marca 2011 Majówka KNM UŚ - Szczyrk, 29.04-3.05.2011 Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w wyjazdowej sesji naukowej KNM w Szczyrku, w dniach 29 kwietnia - 3 maja 2011 (piątek - wtorek). Temat przewodni konferencji to "Patologie i paradoksy w matematyce".
Termin zakończenia przyjmowania zgłoszeń to 20 kwietnia 2011. Tematy referatów należy podać do 25 kwietnia 2011. Koszt wyjazdu dla jednej osoby to najprawdopodobniej 90 zł (w tej kwocie noclegi + wyżywienie). Więcej informacji można znaleźć na podstronie sesji. 22 marca 2011 Zdjęcia i nagrania ze Święta Pi już są! Miło nam poinformować, że na stronie internetowej KNM pojawiły się zdjęcia i nagrania audiowizualne z tegorocznego Święta Pi w Instytucie Matematyki UŚ. Dla Państwa wygody są one posegregowane dniami, a następnie wydarzeniami.
Serdecznie zapraszamy do oglądania i komentowania! 20 marca 2011 VIII Obóz Letni KNM Tegoroczny VIII letni obóz Koła Naukowego Matematyków odbędzie się w dniach 1-7 lipca 2011 r. w Zakopanem. Temat przewodni obozu to „Zastosowania równań różniczkowych”. Szacunkowy koszt wyjazdu od osoby to 150 zł plus dojazd. Zgłoszenia do końca marca 2011 przyjmują Weronika Siwek i Marek Biedrzycki.
Więcej informacji (w tym szczegółowy harmonogram wyjazdu) można znaleźć na podstronie obozu. Serdecznie zapraszamy! 15 marca 2011 I już po Święcie Pi... Szanowni Państwo,
pragniemy gorąco podziękować wszystkim za obecność podczas Święta Pi - stworzoną dobrą, życzliwą atmosferę nauki i zabawy, zaangażowanie w prowadzone przez nas zajęcia, tak liczną obecność. Daje nam to ogromną satysfakcję. Jednocześnie tych z Państwa, którzy podczas Święta Pi robili zdjęcia, bardzo prosimy o kontakt ze mną (j.zwierzynska@knm.katowice.pl) - z przyjemnością opublikujemy je na stronie internetowej. 14 marca 2011 Finaliści Łamigłówek Laureatami konkursu w tym roku zostali:
I Paweł Kubiak, 1 LO im. Mikołaja Kopernika w Katowicach II Beniamin Stecuła, Szkoła SRKAK Chorzów III Adam Białożyt, VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach Serdecznie gratulujemy! Rozdanie nagród odbędzie się 15 marca, o godzinie 16.30, w Kinoteatrze Rialto. 12 marca 2011 V Święto Pi Przypominamy, że w poniedziałek i wtorek (14-15 marca 2011) odbywać się będzie V Święto Pi. Przygotowaliśmy dla Was wykłady, warsztaty, konkursy. Kompletny harmonogram można znaleźć na swietopi.pl. Mile widziani są nie tylko uczniowie i studenci, ale wszyscy zainteresowani! 10.03
2011 5 marca 2011 Konkurs Dodaliśmy drugą (czyli - ostatnią) część Łamigłówek. Miłego rozwiązywania! 01.03
2011 Dodaliśmy lutowy numer [Macierzatora]. Miłej lektury! 26 lutego 2011 Konkurs Na stronie pojawiły się rebusy konkursowe. Druga część łamigłówek (zadaniowa) ukaże się 4 marca 2011.
Miłego rozwiązywania! 22 lutego 2011 Tour de Science - zapisy ruszyły! Podczas tegorocznego Święta Pi zostanie po raz trzeci zorganizowany bieg na orientację pod nazwą Tour de Science. Adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz wyróżniających się gimnazjalistów. W konkursie weźmie udział osiem trzyosobowych drużyn. Więcej informacji -> 20 lutego 2011 Wstępny harmonogram V Święta Pi Na stronie swietopi.pl pojawił się wstępny harmonogram obchodów V Święta Pi. Prosimy traktować go w formie informacyjnej - poszczególne pozycje mogą jeszcze ulec zmianom (chociaż raczej - niewielkim). Sukcesywnie pojawiać się też będą opisy konkretnych wydarzeń. Do udziału w Święcie Pi zachęcamy wszystkich - nie tylko uczniów i nauczycieli! 18 lutego 2011 Konkurs Uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz wyróżniających się gimnazjalistów serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji
Konkurs polega na rozwiązaniu jak największej ilości różnego typu zagadek matematycznych. Więcej informacji tutaj -> 13.02
2011 Dodaliśmy zdjęcia i nagranie wykładu doktora Tomasza Kochanka "Pierścień Gaussa i jego zastosowania". 10 lutego 2011 7th ISCA - Problems and Remarks Podczas 7th ISCA odbyła się sesja "Problems and Remarks", w trakcie której prezentowano pewne otwarte problemy matematyczne oraz uwagi i spostrzeżenia dotyczące wygłoszonych referatów. Można było usłyszeć o problemach wynikających z najnowszych badań naukowych uczestników, przywołane zostały także klasyczne problemy sprzed lat. Dokładne wypowiedzi prezentowanych zagadnień można znaleźć w załączonym pliku pdf. 8 lutego 2011 7th International Students' Conference on Analysis - zdjęcia Na stronie pojawiły się zdjęcia z 7th International Students' Conference on Analysis w Wiśle. Dla Waszej wygody posegregowaliśmy je w różne foldery, najpierw według daty, potem według wydarzeń. Zapraszamy do oglądania i komentowania, najlepiej po angielsku. 5 stycznia 2011 Wykład im. Profesora Andrzeja Lasoty W piątek, 14 stycznia 2011, o godz. 15.30, w sali Rady Wydziału (227) w Instytucie Matematyki UŚ odbędzie się wykład im. Profesora Andrzeja Lasoty. Prof. dr hab. Lech Górniewicz wygłosi wykład pod tytułem:
Serdecznie zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Więcej informacji można znaleźć na stronie Instytutu Matematyki UŚ. 28 grudnia 2010 Czwarta rocznica śmierci Pana Profesora Andrzeja Lasoty Cztery lata temu, 28 grudnia 2006 roku, zmarł
Prof. zw. dr. hab. Andrzej Lasota jeden z najwybitniejszych polskich matematyków, doktor Honoris Causa Uniwersytetu Śląskiego, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności, wieloletni Profesor Uniwersytetu Śląskiego. Nauka polska poniosła bolesną i niepowetowaną stratę. 23 grudnia 2010 Dobrych Świąt! Tutaj różniczka straszna wielce,
Tu przed Banachem drży Ci serce, Do zaliczenia jest wciąż droga kręta - Ale spokojnie! To już idą Święta :) I już różniczka wyciąga piernika, Już osobliwość z punktów Ci znika, Poznasz każdego pojęcia znaczenia Gdy KNM Ci złoży życzenia. :) Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku życzą członkowie Koła Naukowego Matematyków Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 22.12
2010 Dodaliśmy grudniowy numer [Macierzatora]. Miłej lektury! 19 grudnia 2010 Kołowe Spotkanie Opłatkowe 2010 Serdecznie zapraszamy wszystkich członków KNM UŚ na
które odbędzie się we wtorek, 21 grudnia 2010, od około 14.30, w 524. Tradycyjnie bardzo mile widziane jest dołączenie się do organizacji spotkania poprzez przyniesienie czegoś pysznego (np. ciasta, sałatki, soków itp.). Osoby, które zamierzają coś przynieść, prosimy o wcześniejszy kontakt z czuwającym nad organizacją spotkania Mateuszem Jurczyńskim. 19.12
2010 Na stronie pojawiły się zdjęcia ze spotkania yaglomowego, które poprowadził 14.10.2010 dr Michał Machura (Dziewięć płaskich geometrii - w czym rzecz?) oraz mała dokumentacja fotograficzna tegorocznej zbiórki mikołajkowej. 18.12
2010 Na stronie pojawiły się zaległe zdjęcia z referatów dla uczniów szkół średnich: Twierdzenie Lagrange'a - cz. 1 (Mikołaj Stańczyk, 05.03.2010), W krainie liczb (Mateusz Jurczyński, 08.10.2010), Spojrzenie na geometrię Łobaczewskiego (Jolanta Marzec, 29.10.2010, Matematyka na niebie (Piotr Idzik, 19.11.2010). 04.12
2010 01.12
2010 Pojawiły się zdjęcia z zakończonej niedawno XXIX Wyjazdowej Sesji KNM. 29.11
2010 Dodaliśmy sprawozdanie z XXIX Wyjazdowej Sesji KNM. Przyjemnej lektury! 29 listopada 2010 Zbiórka mikołajkowa 2010 W dniach 6-10 grudnia 2010 na terenie Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ zorganizowana będzie
Dary zostaną przekazane Ośrodkowi św. Jacka (Caritas Archidiecezji Katowickiej). Zbieramy: wszelkie artykuły papiernicze i biurowe do świetlicy dla dzieci (zeszyty, kredki, farby, bloki itp.), gry edukacyjne, zabawki, środki czystości oraz słodycze. Kosze na dary będą wystawione na terenie całego wydziału. Organizatorem zbiórki jest Koło Naukowe Matematyków UŚ. 28.11
2010 Dodaliśmy nagrania referatów z XXIX Wyjazdowej Sesji KNM. Miłego oglądania! 20.11
2010 Dodaliśmy nagranie referatu "Matematyka na niebie". Miłego oglądania! 16.11
2010 Dodaliśmy listopadowy numer [Macierzatora]. Zapraszamy do lektury! 10 listopada 2010 XXIX sesja wyjazdowa Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w XXIX Wyjazdowej Sesji Naukowej KNM UŚ, która odbędzie się w dniach 26-28 listopada 2010, w Szczyrku. Temat przewodni konferencji to
3 listopada 2010 Msza w intencji zmarłych z uczelni śląskich Informujemy, że w niedzielę, 7 listopada 2010 r., o godz. 11.00 w kościele akademickim (krypta Katedry Chrystusa Króla w Katowicach) zostanie odprawiona msza święta w intencji zmarłych nauczycieli akademickich, studentów oraz pracowników administracji uczelni śląskich, którzy odeszli po 1 listopada 2009 r. Do udziału w nabożeństwie zachęca Duszpasterstwo Akademickie. 31 października 2010 Festum omnium sanctorum
Wspomnijmy też tych, których pożegnaliśmy w latach ubiegłych. Są wśród nich pracownicy Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego: 31.10
2010 Dodaliśmy nagranie z referatu Jolanty Marzec "Spojrzenie na geometrię Łobaczewskiego". 29.10
2010 27 października 2010 Konkurs Pana Zbigniewa Skoczylasa z nagrodą pieniężną. 25.10
2010 Dodaliśmy październikowy numer gazetki [Macierzator]. Szczególnie zachęcamy do zapoznania się z Ligą Matematyczną - naszym nowym, nie do końca naukowym konkursem, adresowanym do wszystkich chętnych. 24.10
2010 Pojawiły się zdjęcia z obozu KNM w Zakopanem "Teoria miary". 23.10
2010 21.10
2010 17 października 2010 Zmarł Benoit Mandelbrot, ojciec geometrii fraktalnej. Z przykrością zawiadamiamy, że 14 października 2010 w Cambridge zmarł
w wieku 85 lat jeden z najwybitniejszych współczesnych matematyków, Smutną informację podał New York Times. Urodzony w Warszawie Mandelbrot to ojciec geometrii fraktalnej, twórca jednej z najmłodszych gałęzi matematyki. Wszystkie fraktale, którymi ozdobiony jest podczas Świąt Pi Instytut Matematyki, przedstawiają różne fragmenty zbioru Mandelbrota. Więcej o Mandelbrocie można przeczytać w 28. numerze [Macierzatora]. 16 października 2010 Zapraszamy na kolejne ,,Spotkanie Jarnikowe'' Dnia 29.10.2010 odbędzie się kolejne spotkanie przygotowujące do Vojtěch Jarník International Mathematical Competition. Temat przewodni to:
Opiekę merytoryczną nad spotkaniem objął Opiekun KNM, dr Tomasz Kochanek. Serdecznie zapraszamy nie tylko przyszłych uczestników konkursu, ale wszystkich zainteresowanych. Zaczynamy o 14.10 w sali 535. 16 października 2010 Spotkanie członków reanimatorów i nie tylko 20 października 2010,o godzinie 16.00, w sali 228, odbędzie się kolejne spotkanie członków reanimatorów i nie tylko. Wtedy to mgr Michał Trzęsiok wygłosi referat pod tytułem:
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych! 11 października 2010 Mecz charytatywny Senat kontra Senat 16 października 2010 r. o godz. 15.00 na stadionie miejskim w Bytomiu odbędzie się charytatywny mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentantami Senatu RP a przedstawicielami senatów uczelni polskich. Więcej informacji na stronie UŚ lub na stronie samego wydarzenia.
08.10
2010 Dodaliśmy specjalny numer [Macierzatora], wydany z okazji Śląskiej Nocy Naukowców 2010 w Instytucie Matematyki UŚ. Miłego czytania! 04.10
2010 Pojawiły się kolejne zdjęcia ze Śląskiej Nocy Naukowców. Serdecznie dziękujemy autorom za ich udostępnienie, a wszystkich zainteresowanych zachęcamy do oglądania. 26.09
2010 Dodaliśmy nagrania audiowizualne ze Śląskiej Nocy Naukowców: z wykładów prof. Macieja Sablika (Finansowa piramida, czyli jak obronić swoje pieniądze)
i mgr. Łukasza Dawidowskiego (Jak liczyli nasi rodzice, dziadkowie?) oraz z warsztatów Fractale i Szyfrowanie klasyczne. 25 września 2010 I już po Nocy Naukowców! Śląska Noc Naukowców 2010 już za nami! Materiały z tego wydarzenia (zdjęcia, nagrania audiowizualne) pojawią się na stronie w najbliższych dniach. Bardzo mile widziane są wszelkie komentarze, tak pozytywne, jak i sugestie, co jeszcze możemy zrobić, żeby zajęcia udoskonalić. Jeśli ktoś chciałby się podzielić wykonanymi zdjęciami lub nagraniami - bardzo proszę o kontakt na adres joanna@knm.katowice.pl.
22 września 2010 Zajęcia dra Piotra Janoski podczas ŚNN 24 września 2010 r. w trakcie Śląskiej Nocy Naukowców 2010 odbędą się zajęcia pt. „Jak statystyka pomaga przyrodnikom...?”, poprowadzone przez doktora Piotra Janoskę. Więcej informacji -> 17 września 2010 Zapraszamy na forum! 15.09
2010 15 września 2010 Konferencja DA w Katowicach i IF UŚ Na prośbę Organizatorów serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału
w konferencji "Nauka a Tajemnica", która odbędzie się 17 listopada 2010 roku na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Konferencja adresowana jest do całego środowiska akademickiego, w szczególności do studentów i doktorantów. Organizatorzy to Duszpasterstwo Akademickie w Katowicach oraz Instytut Fizyki UŚ. Więcej informacji można znaleźć pod adresem da.katowice.pl oraz e-mailowo (konferencja@da.katowice.pl). 10 września 2010 Śląska Noc Naukowców w IM UŚ - opisy wydarzeń Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi opisami wydarzeń, które odbędą się w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Śląskiego podczas Śląskiej Nocy Naukowców. 4 września 2010 Program Śląskiej Nocy Naukowców w Instytucie Matematyki UŚ Podczas Śląskiej Nocy Naukowców, która odbędzie się 24 września 2010, aktualni i historyczni członkowie Koła Naukowego Matematyków poprowadzą wykłady popularyzujące matematykę oraz warsztaty tematyczne. Poniżej przedstawiamy szczegółowy planowany program (może dojść jeszcze do niewielkich zmian - o wszystkich poinformujemy na stronie internetowej koła).
WYKŁADY: WARSZTATY: Szczegółowe opisy wykładów i warsztatów pojawią się na stronie w najbliższych dniach. 2 września 2010 Śląska Noc Naukowców 2010 Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w Śląskiej Nocy Naukowców, która odbędzie się 24 września 2010.
Przedsięwzięcie ma za zadanie popularyzować naukę wśród szerokiej publiczności, a więc mile widziane są wszystkie osoby, także (a może nawet szczególnie) te, które na co dzień z naukami ścisłymi nie mają nic wspólnego. Członkowie KNM UŚ przygotowują na ten dzień wykłady oraz warsztaty z fractali, szyfrowania i zagadek logicznych. Szczegółowy program tych zajęć pojawi się w najbliższym czasie. Serdecznie zapraszamy! 01.09
2010 Na stronie zaczęły się pojawiać materiały z Obozu Letniego. Miłego czytania! 30 czerwca 2010 Global Management Challenge Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o Global Management Challenge - największym w Polsce treningu zarządzania, opartym na symulacji komputerowej. W konkursie mogą brać udział zespoły liczące od trzech do pięciu osób, które wcielą się w role zarządców międzynarodowych spółek. Ich celem jest takie zarządzanie firmą, by osiągnąć jak najwyższą wartość akcji. Więcej informacji tutaj → 25 czerwca 2010 Recenzja M. Jurczyńskiego w Informatorze PBW w Bytomiu W Informatorze Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach, Filii w Bytomiu, ukazała się recenzja książki popularyzującej matematykę "Tajemnicza liczba e i inne sekrety matematyki", autorstwa Mateusza Jurczyńskiego. Miłej lektury! 23 czerwca 2010 Wielkie Kołowe Porządki Wszystkich zainteresowanych informujemy, że na początku lipca w pokoju 524 przeprowadzone zostaną Wielkie Kołowe Porządki. Wszelkie popękane kubki, połamane parasole, ukruszone talerzyki, nieużywany od lat stary monitor i tym podobne zbędne rzeczy znikną, więc właścicieli, którzy chcą je zachować, prosimy o odebranie tychże do końca czerwca lub, jeśli to z jakichś przyczyn niemożliwe, o kontakt na adres knm@knm.katowice.pl. 15 czerwca 2010 Spotkanie członków-reanimatorów KNM UŚ i nie tylko Serdecznie zapraszamy na spotkanie członków - reanimatorów (i nie tylko) Koła Naukowego Matematyków UŚ, podczas którego wystąpi dr Michał Machura z referatem "Moja pasja, czyli o językach łużyckich słów kilka".
Spotkanie odbędzie się 29 czerwca 2010 r., o godzinie 16.00, w sali 228 Instytutu Matematyki UŚ. 10 czerwca 2010 Spotkanie referatowe dla licealistów (11.06.2010) ODWOŁANE! wykład "O wielomianach", zaplanowany na 11 czerwca 2010, NIE ODBĘDZIE SIĘ. Na najbliższe spotkanie zapraszamy w przyszłym roku akademickim. 27.05
2010 Dodaliśmy nowy numer gazetki [Macierzator]. 22.05
2010 Z powodu usterki technicznej, z którą nieszczególnie mamy czas w tej chwili walczyć (SESJA!), większość naszych plików o rozmiarze ponad 1MB może być przez jakiś czas niedostępna. Usterka nie ma wpływu na pozostałe funkcjonalności naszej strony (poczta, logowanie, galerie, komentarze, ogłoszenia...) 08.05
2010 Pojawiły się zdjęcia z sesji "Alternatywne dowody twierdzeń". 04.05
2010 Pojawiły się pierwsze skrypty referatów przedstawionych podczas sesji "Alternatywne dowody twierdzeń". 3 maja 2010 Nowy zarząd KNM UŚ Informujemy, że został wybrany nowy zarząd Koła Naukowego Matematyków Uniwersytetu Śląskiego. W jego skład weszli: Mateusz Jurczyński (przewodniczący) oraz Joanna Zwierzyńska, Szymon Draga i Marek Biedrzycki (zastępcy). 20 kwietnia 2010 Festiwal Nauki 2010 Biuro Organizacyjne podjęło decyzję o tym, że 6. Studencki Festiwal Nauki 2010 odbędzie się w dniach 26 - 29 kwietnia (poniedziałek - czwartek).
Członkowie Koła Naukowego Matematyków będą czekali na wszystkich chętnych na stanowisku przy ul. Bankowej podczas trwania Jarmarku Wiedzy (w środę i czwartek). W wybranych godzinach będzie można też wziąć udział w przygotowanych warsztatach. 16.04
2010 Pojawiły się materiały na zajęcia kółka "Równania funkcyjne", przygotowane przez Weronikę Siwek. 13 kwietnia 2010 Msza święta w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem Społeczność akademicka województwa śląskiego zaprasza w środę 14 kwietnia 2010 r. o godz. 12.00 do Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach, w której odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.
Mszę świętą koncelebrował będzie metropolita katowicki abp Damian Zimoń. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 10 kwietnia 2010 Festiwal Nauki 2010 - zmiana terminu W związku z tragedią, jaka wydarzyła się pod Smoleńskiem, informujemy, że zaplanowany w dniach 12-15 kwietnia 2010 r. Festiwal Nauki odbędzie się w późniejszym terminie.
Społeczność akademicka łączy się w żałobie z bliskimi ofiar katastrofy. 08.04
2010 Pojawiły się materiały na zajęcia kółka "Wielomiany". 1 kwietnia 2010 Dobrej Wielkanocy! Więc życzymy Ci, kolego, Byś, gdy zasiądziesz za stołem, Nie zjadł nic niemierzalnego. Wesołych Świąt i Smacznego Jajka życzy
28 marca 2010 Wyniki międzynarodowego konkursu im. Vojtecha Jarnika 25 marca w Ostrawie odbył się 20th Annual Vojtěch Jarník International Mathematical Competition, w którym udział brali reprezentanci KNM UŚ. Najlepszy wynik spośród członków koła w tym międzynarodowym konkursie matematycznym uzyskał Szymon Draga, uzyskując 10 punktów i zajmując 29 miejsce w I kategorii. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 27.03
2010 22.03
2010 Pojawiły się zdjęcia z matematycznej części tegorocznego Święta Pi. 17.03
2010 Na stronie pojawiły się materiały pomocnicze dla uczestników zajęć kółka o temacie "Gry matematyczne i logiczne", wybrane przez Jolantę Marzec. 11 marca 2010 Konkurs "Łamigłówki matematyczne" Laureatami konkursu "Łamigłówki matematyczne 2010" zostali:
I miejsce - Adam Białożyt, VIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach; II miejsce - Kinga Stecuła, IV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu; III miejsce - Dawid Kosiński, Gimnazjum nr 12. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy na uroczyste rozdanie nagród, które odbędzie się 12 marca, o godzinie 14.30, w sali 227 Instytutu Matematyki. 9 marca 2010 Święto Pi 2010 Wszystkich zainteresowanych zapraszamy serdecznie na IV Święto Pi.
Odbędzie się ono w dniach 11-13 marca 2010 (czwartek - sobota). Więcej informacji oraz szczegółowy harmonogram można znaleźć na stronie swietopi.pl. Przypominamy, że wszystkie zajęcia, warsztaty, wykłady matematyczne są darmowe i nie obowiązują na nie żadne zapisy. 06.03
2010 Dodaliśmy skrypt wykładu "Twierdzenie Lagrange'a - część 1.". 04.03
2010 Dodaliśmy lutowy numer [Macierzatora] oraz specjalne wydanie [PI-Macierzatora], przygotowane na Święto Pi 2010. 2 marca 2010 Tour de Science Serdecznie zachęcamy uczniów szkół średnich i wyróżniających się gimnazjalistów do wzięcia udziału w Tour de Science - konkursie drużynowym, opartym luźno na zasadach biegu na orientację, podczas którego będzie trzeba wykazać się też wiedzą z matematyki, fizyki, chemii i informatyki. Więcej informacji na www.swietopi.pl.
Zgłoszenia trzyosobowych drużyn przyjmujemy na adres bieg@swietopi.pl, do wyczerpania puli miejsc. Konkurs jest organizowany przez Koła Naukowe: Matematyków, Pasjonatów Informatyki, Chemików i Fizyków, a odbędzie się w piątek, 12 marca 2010. 25 lutego 2010 Kwietniówko-majówka KNM UŚ Koło Naukowe Matematyków serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w wyjazdowej sesji naukowej KNM w Szczyrku, w dniach 30 kwietnia - 3 maja 2010. Temat przewodni konferencji to "Alternatywne dowody twierdzeń".
Więcej informacji znajduje się na podstronie knm.katowice.pl/sesja_28.php. Wszelkie pytania, uwagi i sugestie można przesyłać na adres knm@knm.katowice.pl. Serdecznie zapraszamy! 14 lutego 2010 Konkurs - Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w drugiej edycji naszego rebusowego konkursu. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz wyróżniających się gimnazjalistów i polega na rozwiązaniu jak największej ilości łamigłówek.
Zadania można znaleźć pod adresem knm.katowice.pl/rebusy2010.php. Miłego rozwiązywania! 11.02
2010 9 lutego 2010 e-ΠgraMAT 2010 Po szczegóły odsyłamy do strony Święta Liczby Pi.Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie! 27.01
2010 Dodaliśmy zdjęcia z referatów kołowych: Tomka Kani, Weroniki Siwek i Joli Marzec; z referatów dla licealistów: Piotrka Idzika, Mateusza Jurczyńskiego, Szymona Dragi, Weroniki Siwek; kółka dla licealistów, które prowadziła Jola Marzec; a także Kołowej Wigilii i spotkania dinozaurów. 22.01
2010 Pojawiły się materiały na zajęcia kółka o temacie "Nierówności", przygotowane przez Jolantę Marzec. 21.01
2010 Dodaliśmy zdjęcia z zajęć kółka "Indukcja matematyczna - ciąg dalszy". 18 stycznia 2010 Spotkanie aktualnych i historycznych członków KNM UŚ 18.01
2010 Na stronie pojawił się styczniowy numer [Macierzatora]. 17.01
2010 Na stronie Uniwersytetu Śląskiego pojawiły się zdjęcia z Wykładu im. Profesora Andrzeja Lasoty. 10.01
2010 Dodaliśmy materiały pomocnicze do referatu Mateusza Jurczyńskiego "Twierdzenia o wartości średniej". 8 stycznia 2010 Msza w intencji Profesora Andrzeja Lasoty Informujemy, że we wtorek, 12 stycznia 2010 r., o godzinie 19.00 w Kościele Akademickim w Krypcie Katedry Chrystusa Króla na ul. Jordana w Katowicach odbędzie się msza święta w intencji Profesora Andrzeja Lasoty. 6 stycznia 2010 Wykład im. Profesora Andrzeja Lasoty Informujemy, że w piątek, 15 stycznia 2010, odbędzie się Wykład im. Profesora Andrzeja Lasoty, który wygłosi prof. dr hab. Andrzej Pelczar. Tytuł wykładu to "Opis matematyki. Opis w matematyce. Matematyka jako opis.". Spotkanie rozpocznie się o godzinie 15.30 w sali 227 Instytutu Matematyki UŚ.
Gorąco zachęcamy do uczestniczenia w wykładzie! 28 grudnia 2009 Trzecia rocznica śmierci Profesora Andrzeja Lasoty Trzy lata temu, 28 grudnia 2006 roku, zmarł
Prof. zw. dr. hab. Andrzej Lasota jeden z najwybitniejszych polskich matematyków, doktor Honoris Causa Uniwersytetu Śląskiego, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności, wieloletni Profesor Uniwersytetu Śląskiego. Nauka polska poniosła bolesną i niepowetowaną stratę. Pamiętamy o Panu, Panie Profesorze! W związku z trzecią rocznicą śmierci prof. Lasoty, strona KNM będzie miała w dniach 28-31 grudnia 2009 czarno-biały layout, a w lewym górnym rogu znajdować się będzie Jego zdjęcie. Wspomnienie o Panu Profesorze znajduje się w specjalnym wydaniu [Macierzatora]. 27.12
2009 W plik z zadaniami z kółka "Nieznane funkcje (signum, cecha i mantysa" wkradły się drobne błędy drukarskie - zamieściliśmy już poprawioną wersję. 25.12
2009 Dodaliśmy nowy, grudniowy numer [Macierzatora]. 21 grudnia 2009 Wesołych Świąt! Już Wigilia oraz Święta,
A na stole potraw miks, Świąt wesołych Tobie życzą - Koło oraz ex! A gdy przyjdzie noc Sylwestra, Mówić będziesz - jedz, pij, bracie! Wiedz, że gdzieś tam, nie od święta, Twoje zdrowie pije macierz! A czy wiesz, że w noc wigilijną funkcje mówią ludzkim głosem? Dobrego roku 2010 życzy
Koło Naukowe Matematyków Uniwersytetu Śląskiego 20.12
2009 16 grudnia 2009 Choinka w pokoju koła! W pokoju koła pojawiła się dzisiaj choinka. Wielkie Klejenie Łańcuchów planujemy na czwartek, przed referatem kołowym - wszelkie zapasy papieru kolorowego bardzo mile widziane. Choinka ma dwa metry wysokości, więc zachęcamy też do przynoszenia bombek i innych ozdób. A za pomysł i drzewko dziękujemy Weronice:). 10.12
2009 Pojawiły się materiały na sobotnie kółko dla uczniów szkół średnich "Geometria kombinatoryczna - kolorowanie", przygotowane przez Jolantę Marzec. 6 grudnia 2009 Dziękujemy za udział w zbiórce mikołajkowej! Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zbiórce mikołajkowej na rzecz wychowanków Domu Dziecka "Stanica". Jak co roku, pokazaliście klasę - wystawione kosze codziennie wypełniały się wspaniałymi upominkami. Dziękujemy! 04.12
2009 29.11
2009 Dodaliśmy listopadowe wydanie [Macierzatora] - od tego numeru gazetka publikowana będzie wyłącznie w wersji TeXnicznej. 28 listopada 2009 Zbiórka mikołajkowa na rzecz Domu Dziecka Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tegorocznej zbiórce mikołajkowej, organizowanej jak co roku przez KNM UŚ. Tym razem zbiórka odbędzie się w dniach 30 listopada - 4 grudnia 2009, a zebrane dary zostaną przekazane wychowankom katowickiego Domu Dziecka "Stanica". - są nimi nastoletni chłopcy. pokaż szczegóły -> 25.11
2009 Pojawiły się zdjęcia z referatów: Jolanty Marzec "Równania diofantyczne" oraz Mateusza Jurczyńskiego "Matematyka wedyjska i nie tylko". Dodaliśmy również zdjęcia ze spotkania kółka matematycznego "Indukcja matematyczna", prowadzonego przez Jolantę Marzec. • Dodaliśmy skrypt z referatu Szymona Dragi "Zbiory nieskończone". 19 listopada 2009 Wykład Pana Profesora Jerzego Mioduszewskiego Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wykład "Dedekind, Cantor i Kronecker", który wygłosi prof. dr hab. Jerzy Mioduszewski.
Spotkanie odbędzie się 20 listopada 2009 roku, o godz. 12.15, w sali sympozjalnej III (IV piętro) Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Bankowa 11). Referat jest wykładem wprowadzającym do seminarium „Historia matematyki: ludzie-idee-aspekty filozoficzne” organizowanego przez VII Grupę Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz Instytut Filozofii Uniwersytetu Śląskiego. 13 listopada 2009 [Macierzator] wreszcie w TeXowej wersji!!! Po latach łez, starań i wyrzeczeń, oto nareszcie Kołowa Gazeta [Macierzator], wielbiona przez jednych, znienawidzona przez drugich, zawsze aktualna i zawsze pisząca o najważniejszych w danym momencie wydarzeniach (wszystkie te tezy z dokładnością do izomorfizmu), doczekała się wersji TeXnicznej! Z tej okazji ostatni numer jest sponsorowany przez Konia Jeremiasza i literkę t, którą można odnaleźć w nazwie stuningowanej wersji. Bardzo, bardzo dziękujemy Autorowi tej wielkiej zmiany, a Czytelnikom życzymy, by przyjemność z lektury dążyła do nieskończoności jeszcze szybciej! 09.11
2009 Na stronie pojawiło się sprawozdanie z sesji "Matematyka w obrazkach". Powoli zaczęły się też pojawiać materiały związane z referatami. 08.11
2009 Dodaliśmy zdjęcia z sesji "Matematyka w obrazkach". Miłego oglądania i komentowania! 8 listopada 2009 Przypominamy o informacjach na podstronach Przypominamy, że informacje o wszelkich cyklicznych spotkaniach zamieszczane są na odpowiednich podstronach:
- o kołowych spotkaniach referatowych - w dziale "Spotkania"; - o referatach dla uczniów szkół średnich - w dziale "Dla licealistów"; - o kółku dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - również w dziale "Dla licealistów". pokaż szczegóły -> 6 listopada 2009 Kołowe spotkanie referatowe - Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na najbliższe kołowe spotkanie referatowe. 19 listopada 2009 o godzinie 15.15 referat "Aksjomat Martina" wygłosi Tomasz Kania. Wykład odbędzie się w sali 533.
Po referacie odbędzie się kołowe spotkanie organizacyjne w sprawie Święta Pi. 04.11
2009 Dodaliśmy kolejny numer gazetki [Macierzator]. 29 października 2009 "Matematyka w obrazkach" - koniec przyjmowania zgłoszeń Po raz pierwszy w historii wyjazdowych sesji naukowych, zmuszeni jesteśmy ogłosić, że nie przyjmujemy już nowych zgłoszeń na konferencję. Zainteresowanie wyjazdem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania, limit miejsc mamy znacznie przekroczony, więc, niestety, niniejszym oficjalnie zamykam listę uczestników sesji "Matematyka w obrazkach". 26 października 2009 Kołowe spotkanie referatowe Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na pierwsze w tym roku akademickim kołowe spotkanie referatowe. Przewodnicząca KNM, Weronika Siwek, w czwartek, 29 października, o godzinie 15, w sali 524 (pokoju Koła) wygłosi referat "Miara Lebesgue'a, zbiory I i II kategorii, zbiory borelowskie".
Do uczestnictwa w spotkaniu szczególnie zachęcamy uczestników wyjazdowej sesji "Matematyka w obrazkach" - prezentowane przez Weronikę zagadnienia będą podczas niej bardzo przydatne. 22.10
2009 Serdecznie zapraszamy na najbliższe spotkanie kółka matematycznego.
W najbliższą sobotę, 24 października, Jolanta Marzec poprowadzi spotkanie pod tytułem "Równania diofantyczne". Zajęcia odbędą się w sali 201 Instytutu Matematyki UŚ, o godzinie 9.20. Z przyczyn technicznych plik z zadaniami, przygotowanymi dla uczestników kółka przez prowadzącą, wyświetlony na odpowiedniej podstronie zostanie dopiero w przyszłym tygodniu. Na razie można go pobrać, klikając w jego nazwę: Równania diofantyczne.pdf. Zamieściliśmy materiały z ostatniego spotkania kółka dla licealistów. 13 października 2009 Kołowe porządki - format komputera kołowego Wszystkich zainteresowanych uprzejmie informujemy, że w najbliższą środę (21 października) planujemy sformatowanie komputera kołowego. Osobom, które przechowują w nim ważne pliki, sugerujemy ich skopiowanie (a jeśli ktoś nie ma czasu lub możliwości przyjścia do 524, a ma coś istotnego - skontaktowanie się ze mną) - w środę zgramy to, co sami uznamy za cenne, a reszta zniknie w otchłani... i miejmy nadzieję, że trochę poprawi to funkcjonowanie komputera. 5 października 2009 Listopadówka KNM Koło Naukowe Matematyków serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w wyjazdowej sesji naukowej KNM w Szczyrku, w dniach 6-8 listopada 2009. Temat przewodni konferencji to "Matematyka w obrazkach".
Więcej informacji tutaj -> 5 października 2009 Kółko matematyczne dla uczniów szkół średnich Informujemy, że już w najbliższą sobotę rozpocznie swoją działalność kółko matematyczne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Pierwsze spotkanie odbędzie się 10 października 2009, o godzinie 9.20 w sali 201 i poprowadzi je Jola Marzec. Temat to "Kongruencje".
Serdecznie zapraszamy! 29 września 2009 Spotkania z młodzieżą szkół średnich po przerwie wakacyjnej Informujemy, że po wakacyjnej przerwie wznawiamy piątkowe spotkania z młodzieżą szkół średnich. Najbliższe spotkanie odbędzie się 9 października 2009, o godzinie 16.10, w sali 213 (Auli Kopernika) - Piotr Idzik wygłosi referat "O rysowaniu wykresów funkcji".
Wiadomości o kolejnych referatach oraz materiały z tych już wygłoszonych pojawiać się będą sukcesywnie w zakładce "Dla licealistów". Serdecznie zapraszamy! 11.09
2009 Na stronie zaczęły pojawiać się materiały z Toruńskiej Letniej Szkoły Matematyki. 17.08
2009 Na stronie pojawiły się zdjęcia z I Letniej Szkoły Matematyki Politechniki Krakowskiej. Miłego oglądania i komentowania! Niebawem pojawią się inne materiały - sprawozdanie czy wybrane skrypty. 13 lipca 2009 Spotkanie integracyjne dla zakwalifikowanych na studia Serdecznie gratulujemy wszystkim osobom zakwalifikowanych na studia matematyczne w Uniwersytecie Śląskim w roku akademickim 2009/2010!
Jednocześnie informujemy, że w środę, 14 lipca 2009, odbędzie się spotkanie integracyjne świeżo upieczonych studentów, organizowane przez nich samych;). Zbiórka o godzinie 13.00, przed wejściem do Instytutu Matematyki. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy! 18.06
2009 Dodaliśmy nowy numer [Macierzatora]. 15 czerwca 2009 Dyplomy dla uczniów szkół średnich Uczniów szkół średnich, którzy uczestniczyli w piątkowych referatach, a nie odebrali jeszcze dyplomów potwierdzających uczestnictwo, zapraszamy do odbioru tychże. Można to zrobić po uprzednim skontaktowaniu się pod adresem knm@knm.katowice.pl. 3 czerwca 2009 Zmiana miejsca spotkania z młodzieżą szkół średnich! (5 czerwca) odbędzie się w drugiej auli (sala 420). 25 maja 2009 Zmiana miejsca spotkania z młodzieżą szkół średnich! (29 maja) odbędzie się w drugiej auli (sala 420). 14.05
2009 Na stronie pojawiły się zdjęcia z sesji "Równania i nierówności". 10.05
2009 Zmieniliśmy nieco działanie listy pocztowej dla osób zainteresowanych referatami dla licealistów. Teraz można się na nią zarówno wpisać, jak i wypisać korzystając z formularza. Obie czynności przebiegają automatycznie. 6 maja 2009 Zmiana miejsca spotkania z licealistami! (8 maja) odbędzie się w drugiej auli (sala 420). 04.05
2009 W podstronie poświęconej sesji "Równania i nierówności" zaczęły pojawiać się materiały z konferencji, głównie skrypty referatów. 29.04
2009 Dodaliśmy nowy numer [Macierzatora]. 26.04
2009 26 kwietnia 2009 Wiosenne porządki W najbliższym czasie w pokoju KNM odbędą się Wielkie Wiosenne Porządki. Wszystkich zainteresowanych uprzejmie informujemy, że mamy zamiar wyrzucić sporo, więc sugerujemy jak najszybsze odebranie swoich rzeczy, dopóki jeszcze są. 24 kwietnia 2009 Kwietniówko-majówka KNM UŚ Koło Naukowe Matematyków serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w wyjazdowej sesji naukowej KNM w Szczyrku, w dniach 30 kwietnia - 3 maja 2009. Temat przewodni konferencji to "Równania i nierówności".
Więcej informacji tutaj -> 22 kwietnia 2009 Festiwal Nauki W Uniwersytecie Śląskim trwa obecnie Festiwal Nauki. To coś troszkę jak dni otwarte - można się dowiedzieć, jak wyglądają studia na poszczególnych wydziałach i kierunkach czy też porozmawiać ze studentami. W czwartek, 23 kwietnia, zapraszamy więc wszystkich chętnych uczniów szkół średnich do nas, na matematykę - w salach 230 i 231 będziemy czekali na chętnych.
Więcej informacji tutaj -> 28.03
2009 Uzupełniliśmy nieco galerię Święta Liczby Pi (zdjęcia z konkursu "Mistrz Matematyki", rozdania nagród oraz warsztatów fizycznych). 19.03
2009 Pojawiły się zdjęcia z minionego Święta Liczby Pi oraz specjalne wydanie [Pi-Macierzatora] 9 marca 2009 One Master, two degrees Prezentacja projektu One Master, two degrees przez dra Michała Wojtylaka z VU University of Amsterdam odbędzie się we wtorek, 17 marca 2009, o godzinie 10.00, w sali 227.
Władze dziekańskie zapraszają wszystkich zainteresowanych. 26 lutego 2009 5th International Students' Conference on Analysis - zdjęcia Kilka dni temu wrzuciliśmy zdjęcia z 5th International Students' Conference on Analysis w Szarem. Dla Waszej wygody posegregowaliśmy je w różne foldery, najpierw według daty, potem według wydarzeń. Zapraszamy do oglądania i komentowania, najlepiej po angielsku. 25 lutego 2009 Bieg na orientację Podczas tegorocznego Święta Pi zostanie po raz pierwszy zorganizowany bieg na orientację. Adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz wyróżniających się gimnazjalistów. Zgłoszenia przyjmujemy do 8 marca 2009 włącznie, na adres mailowy bieg@swietopi.pl.
Więcej informacji -> 18 lutego 2009 Konkurs e-ΠgraMAT Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie matematycznym e-ΠgraMAT. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i średnich, składa się z dwóch części: internetowej i finału, który odbędzie się podczas Święta Pi. Więcej informacji tutaj -> 11 lutego 2009 Rebusy matematyczne - wyniki! Dzisiaj o godzinie 21.00 pojawiły się wyniki konkursu "Rebusy matematyczne". Laureatom serdecznie gratulujemy!
Nagrody zostaną wręczone podczas tegorocznego Święta Pi. 1 lutego 2009 Konkurs Wczoraj zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń w konkursie "Rebusy matematyczne". Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału i gratulujemy niezłych rezultatów. Wyniki konkursu pojawią się niebawem na stronie KNM. 28.01
2009 Dodaliśmy 21 numer gazetki [Macierzator]. Dodatkowo dla wygody czytelników zmniejszyliśmy rozmiar trzech poprzednich wydań. 15 stycznia 2009 Wykład im. Profesora Andrzeja Lasoty Informujemy, że dnia 16 stycznia 2009, o godzinie 16, w sali 227, odbędzie się Wykład im. Profesora Andrzeja Lasoty, który wygłosi prof. Michael C. Mackey, światowej sławy naukowiec z McGill University w Montrealu. Tytuł wykładu to "Exploring the World with Mathematics". Więcej informacji znajduje się w odpowiedniej zakładce strony Instytutu Matematyki. Nie każdy wie, że prof. Lasota i prof. Mackey wspólnie napisali monografię "Chaos, Fractals and Noise", opublikowaną przez Cambridge University Press. O ich współpracy oraz przyjaźni można przeczytać w wywiadzie z prof. Lasotą, opublikowanym w archiwalnym numerze "Gazety Uniwersyteckiej". Gorąco zachęcamy do uczestniczenia w wykładzie! 28 grudnia 2008 Druga rocznica śmierci prof. Andrzeja Lasoty Dwa lata temu, 28 grudnia 2006 roku, zmarł
Prof. zw. dr. hab. Andrzeja Lasota jeden z najwybitniejszych polskich matematyków, doktor Honoris Causa Uniwersytetu Śląskiego, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności, wieloletni Profesor Uniwersytetu Śląskiego. Nauka polska poniosła bolesną i niepowetowaną stratę. Pamiętamy o Panu, Panie Profesorze! W związku z drugą rocznicą śmierci prof. Lasoty, strona KNM będzie miała w dniach 28-31 grudnia 2008 czarno-biały layout, a w lewym górnym rogu znajdować się będzie Jego zdjęcie. Wspomnienie o Panu Profesorze znajduje się w specjalnym wydaniu [Macierzatora]. 24 grudnia 2008 Prezent świąteczny od Administratorów! ;) W ramach prezentu bożonarodzeniowego zamieściliśmy rebusy w znacznie lepszej rozdzielczości: odbiór upominku tutaj . Przypominamy, że nagrody (w tym ta specjalna...) czekają. ;) 19 grudnia 2008 Wesołych Świąt! Już Wigilia oraz Święta,
A na stole potraw miks, Świąt wesołych Tobie życzą - Koło oraz ex! A gdy przyjdzie noc Sylwestra, Mówić będziesz - jedz, pij, bracie! Wiedz, że gdzieś tam, nie od święta, Twoje zdrowie pije macierz! A czy wiesz, że w noc wigilijną funkcje mówią ludzkim głosem? Dobrego roku 2009 życzy
Koło Naukowe Matematyków Uniwersytetu Śląskiego 19 grudnia 2008 Spotkanie opłatkowe Informujemy, że kołowe spotkanie opłatkowe odbędzie się w piątek, 19 grudnia, w godzinach wieczornych (zaczynamy po referacie dla licealistów, czyli około 17.30). Wszystkich obecnych i historycznych członków KNM serdecznie zapraszamy do 524. 14 grudnia 2008 ,,Rebusy matematyczne'' - specjalna nagroda! W związku z bardzo dużym zainteresowaniem konkursem „Rebusy matematyczne”, informuję, że zostanie przyznana specjalna nagroda w postaci tabliczki czekolady i otrzyma ją student, doktorant lub pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego, który jako pierwszy poda rozwiązania wszystkich rebusów. Zgłoszenia przyjmujemy w pokoju Koła Naukowego Matematyków (524). 14 grudnia 2008 Spotkanie z dr Jolantą Kazak-nauczycielką mat. w Tanzanii Informuję, że spotkanie z dr Jolantą Kazak, w ramach którego wygłosi ona prelekcję pt. Matematyka dla życia, odbędzie się 18.12.2008 roku o godzinie 12.00 w sali 227 Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
5 grudnia 2008 Konkurs dla uczniów szkół średnich! W imieniu Koła Naukowego Matematyków chciałabym zaproponować wszystkich uczniom szkół średnich wzięcie udziału w konkursie Rebusy matematyczne. Więcej informacji tutaj -> 24 listopada 2008 Zbiórka mikołajkowa W dniach 1-5 grudnia 2008 Koło Naukowe Matematyków organizuje zbiórkę mikołajkową na rzecz Domu Aniołów Stróżów, opiekującego się dziećmi ze zmarginalizowanych rodzin katowickiego Załęża. Więcej informacji tutaj -> 14 listopada 2008 Toruńska Letnia Szkoła Matematyki W imieniu Koła Naukowego Matematyków Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu chciałbym zaprosić chętnych studentów i doktorantów do udziału w Toruńskiej Letniej Szkole Matematyki. Więcej informacji tutaj -> 17 października 2008 Konferencja KNM UŚ Koło Naukowe Matematyków serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w pierwszej w tym roku akademickim wyjazdowej sesji w Szczyrku, w dniach 28-30 listopada 2008. Temat przewodni wyjazdu to 'Liczby'. Więcej informacji w podstronie 'SESJE'. 5 czerwca 2008 Nowy zarząd !!! Informujemy, iż został wybrany nowy zarząd Koła Naukowego Matematyków UŚ:
przewodnicząca: Weronika Siwek wiceprzewodnicząca: Jola Marzec wiceprzewodniczący (d/s naukowych): Piotrek Idzik 13 maja 2008 Majówko-czerwcówka z KNM@UŚ Chciałbym poinformować, że w ostatni weekend maja, dokładniej od 30 maja do 1 czerwca, odbędzie się wiosenna konferencja KNM UŚ 'Zastosowania Matematyki'. Jak zwykle sesja odbędzie się w Szczyrku. Więcej szczegółów tutaj. 14 kwietnia 2008 Wielkie dzięki W imieniu Dziekana WMFCH zapraszam serdecznie na uroczyste spotkanie osób zaangażowanych w przygotowania i realizację tegorocznych obchodów Święta Liczby Pi. Spotkanie odbędzie sie dnia 15 kwietnia br. w Klubie Żak w budynku Instytutu Fizyki o godz. 14.00. Bardzo proszę o rozpowszechnienie tej informacji wśród kolegów, którzy byli zaangażowani w przedsięwzięcie.
Pozdrawiam, Stary Miś 1 kwietnia 2008 Zdjecia ze ŚwiętaPi Informujemy, że tutaj dostępne są zdjęcia ze ŚwiętaPi w Instytucie Matemtyki. Równocześnie zwracamy się z prośbą do wszystkich którzy mają jakieś ciekawe zdjęcia z obchodów święta, które mogłyby się znaleźć na naszej stronie o kontakt: m.stolorz@knm.katowice.pl. 17 marca 2008 524 Zapraszam wszystkich do sprzątania pokoju 524, które odbędzie się 18 marca. Warto wpaść żeby dopilnować czy nie wyrzucę czegoś potrzebnego, a zamierzam wyrzucać dużo. 12 stycznia 2008 e-ΠgraMAT Zachęcamy wszystkich licealistów i gimnazjalistów do udziału w drugiej edycji konkursu e-ΠgraMAT. Szczegółowy regulamin na stronie Święta liczby Pi: www.swietopi.pl.
11 stycznia 2008 Koło matematyczne Informujemy, że od końca listopada prowadzone są zajęcia koła matematycznego dla licealistów, przygotowujące do konkursów matematycznych. Zajęcia odbywają się bezpłatnie w każdy piątek po południu w sali 233. Szczegółowe informacje w dziale DLA LICEALISTÓW. 28 listopada 2007 Zbiórka Mikołajkowa Zapraszamy na Drugą Zbiórkę Mikołajkową, która odbędzie się na naszym Wydziale w dniach 3 -7 XII.
Zbieramy w tym roku: środki czystości, przybory szkolne i zabawki. Dary zostaną przkazane stowarzyszeniu Bona Fides z Katowic. 25 listopada 2007 Zdjęcia sesyjne Pod tym link(wyjazdy/sesja_23/index.php⊂=zdjecia,linkiem) dostepne sa wszystkie zdjecia z ostatniej sesji KNM Historia Matematyki. Zachecam do pisania komentarzy. 8 listopada 2007 referat Serdecznie zapraszamy na wykład Achima Horzeli "Indukcja Matematyczna". Wykład odbedzie sie 9 listopada w sali 420 o godzinie 16:10 16 października 2007 referat Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na referat Poli Siwek "Zbiory Wypukłe", który odbędzie się 19 października o godz 16 10 w sali 420 ! 16 września 2007 Konferencja KNM UŚ Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w kolejnej sesji Koła Naukowego Matematyków UŚ. Tematem przewodnim jesiennego spotkania będzie Historia Matematyki. Konferencja odbędzie się w Szczyrku, 9-11 listopada. Dodatkowe informacje będzie można znaleźć na konferencja.knm.katowice.pl 24 kwietnia 2007 Dowody z księgi w środę 25.04.2007 odbędzie się kolejne spotkanie z serii Dowody z księgi. Rozpoczęcie spotkania planowane jest jak zwykle między godziną 16 a 19 :), dokładnie będzie wiadomo bezpośrednio po rozpoczęciu. Referować będzie mgr Tomasz Kochanek. 23 kwietnia 2007 Spotkanie członków koła W srodę 25.04.2007 po zakończeniu spotkania Dowody z księgi odbędzie się kolejne spotkanie członków KOŁA NAUKOWEGO MATEMATYKÓW. Spotkanie odbedzie się tuż przy strumyku nieopodal PLUSa w Rawa Pub. 18 kwietnia 2007 Dni Otwarte Dostępne są zdjęcia z Dni Otwartych Naszego Instytutu: dni_otwarte 12 kwietnia 2007 majowa sesja W dniach 30.04.-03.05.2007 odbędzie się XXIII Sesja Wyjazdowa Koła Naukowego Matematyków przy Uniwersytecie Śląskim, pt. LICZBY PIERWSZE. Szczegółowe informacje dostępne są tutaj. 6 kwietnia 2007 Nowe galerie 3 kwietnia 2007 nowe galerie 19 marca 2007 Zdjęcia ze ŚwiętaPi Pod adresem www.knm.katowice.pl/swietopi_2007_zdjecia.php znajdują się wszystkie zdjęcia z obchodów Święta Liczby Pi w Instytucie Matematyki. 18 lutego 2007 Święto Liczby Pi Zapraszam wszystkich na stronę swietopi.pl
Na niej wszystko o organizowanych w dniach 14-16 marca obchodach Święta Liczby Pi, na wydziale Mat-Fiz-Chem Uniwersytetu Śląskiego. 6 lutego 2007 ePIgraMat 28 stycznia 2007 Nowy MACIERZATOR Pod adresem macierzator.knm.katowice.pl dostępny jest najnowszy (7) numer gazetki studenckiej MACIERZATOR. 28 grudnia 2006 Zmarł prof. zw. dr hab. Andrzej Lasota Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci
Prof. zw. dr. hab. Andrzeja Lasoty, jednego z najwybitniejszych polskich matematyków, doktora Honoris Causa Uniwersytetu Śląskiego, członka rzeczywistego Polskiej Akademii Nauk, członka czynnego Polskiej Akademii Umiejętności, wieloletniego Profesora Uniwersytetu Śląskiego. Nauka polska poniosła bolesną i niepowetowaną stratę. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 6 stycznia 2007 w Kościele św. Anny w Krakowie. Dyrekcja Instytutu Matematyki 20 grudnia 2006 START KLATKA! Oznajmiam uroczyście, iż w pokoju koła została zainstalowana ukryta kamera- to nie jest żart! W każdej chwilki członkowie koła mogą zobaczyć co się dzieje w pokoju- jest to możliwe po zalogowaniu i naciśnięciu okienka "WEBCAM" :) 13 grudnia 2006 Dowody z Księgi Zapraszam na ostatnie przed świętami spotkanie z cyklu "Dowody z Księgi", które odbędzie się 13/12/06 w sali 535 o godzinie 17.30. 25 listopada 2006 Referat dla licealistów Pod adresem licea.knm.katowice.pl dostępne są zdjęcia z ostatniego spotkania z licealistami. 23 listopada 2006 Nowy macierzator Pod adresem macierzator.knm.katowice.pl dostępny jest najnowszy (5) numer MACIERZATORA. 22 listopada 2006 Zdjęcia 20 listopada 2006 Zdjęcia z sesji. Ogłaszam, żę lada dzień (mam nadzieję, że 21 listopada) ukażą się zdjęcia z ostatniej sesji. Czekam jeszcze jeszcze na zdjęcia Agnieszki tak, aby mogły ukazać się uporządkowane chronologicznie. 26 października 2006 XXI SESJA KNM Teoria chaosu Pod adresem www.sesja.knm.katowice.pl można zawsze znaleźć najaktualniejsze informacje o najbliższej sesji knm. 17 października 2006 Video Dostępne jest krótkie video (~200MB) z ostatniego obozu (tylko po zalogowaniu). oboz.knm.katowice.pl 8 października 2006 Spotkanie W poniedziałek (9 X) o 12.00 w 524 będziemy rozmawiać o współpracy KNM z serwisem matematyka.org. Wszystkich zainteresowanych -czyli tych, którzy czują że mają coś do powiedzenia w tej sprawie, lub chcieliby się dowiedzieć O CO CHODZI- zapraszamy. To nie powinno zająć dużo czasu. 30 września 2006 Zdjęcia 19 września 2006 POGADANKA Wszystkich posiadaczy loginu i hasła informuję o istnieniu POGADANKI - czegoś w rodzaju forum tylko dla członków KNM. Zapraszam :) (znajduje się to w menu po zalogowaniu) 18 września 2006 Konkurs? Co sądzicie o organizacji internetowego konkursu dla licealistów? Zadania układaliby członkowie koła (tylko autorskie zadania!). Konkurs mógłby być rozpisywany raz na trzy miesiące, ew. formuła podobna do OM? Rzucam wstępnie pomysł, dajcie znać co sądzicie. 11 września 2006 Nowe zdjęcia ze Szczyrku Pewnie i tak wszyscy zainteresowani już się zorientowali, że najnowsze zdjęcia z obozu Dowody z Twierdzeniami są dostępne w dziale OBOZY/Dowody z twierdzeniami. 2 sierpnia 2006 Nowości w panelu użytkownika 30 maja 2006 Troszkę statystyk Minął miesiąc od uruchomienia Strony. Z tej okazji kilka statystyk:
27 maja 2006 VI Letni Obóz Naukowy KNM@UŚ Pod adresem www.knm.katowice.pl/oboz_06.php dostępne sa informacje na temat najbliższego Letniego Naukowego Obozu KNM. 19 maja 2006 Nowa kanapa Informujemy o pewnej reformie w wystroju pokoju koła. Od czwartku 18.05 w pokoju znajduje się kanapa. Od tej pory można już nie tylko siedzieć, ale także i leżeć. 9 maja 2006 Dla licealistów i nie tylko: Znany jest już termin najbliższego spotkania: odbędzie się ono 19 V o godzinie 16.15 w auli 213 (czyli tam gdzie zwykle). Poprowadzi je Agnieszka Klama. Tematem przewodnim jest "WYPUKŁOŚĆ". Zapraszamy. 7 maja 2006 Zdjęcia Osoby, które są niezadowolone ze swojego zdjęcia w dziale "członkostwo" proszone są o przesłanie na mój adres innego swojego zdjęcia. Preferowany format: .jpg.
Dla tych przy których zamiast zdjecia pojawia sie brązowy ludek znajde jakies zdjeciaw archiwalnych sesjach lub obozach. Ponieważ są one zwykle kiepskiej jakości, proponuję po dobroci odrazu wysłać mi jakieś inne. 4 maja 2006 Poprawki dodawania opisów Poprawiony został błąd, polegający na wieszaniu strony po użyciu w opisie zdjęcia znaku cudzysłowia. Ponadto po krótkich pertraktacjach z zarządem koła przywrócona została obsługa emotikonek. Informujemy iż, przy podpisywaniu zdjęcia, pomimo iż widać tam tylko kilka emotek, korzystać można i akceptowalne są prawie wszystkie emotki popularnych komunikatorów internetowych. 4 maja 2006 Nowe zdjęcia 3 maja 2006 Problem Zadanie, które zakomunikował Piotr Jan Szewczak:
Zbiór {1,2,...,3n} dzielimy w dowolny sposób na trzy rozłączne, niepuste podzbiory, sumujące się wspólnie do tegoż zbioru. Pokazać, że istnieją trzy liczby x,y,z, każda należąca do innego z podzbiorów owego podziału, takie, że x+y=z. Wygląda ciekawie. Piotr mówił, że nie zna rozwiązania. Nie wiem jednak, skąd to zadanie pochodzi. 3 maja 2006 Protest 2 maja 2006 20 sesja - Szczyrk, 29 kwiecień - 2 maj 2006 Dostępne są już zdjęcia z ostatniej sesji Koła Naukowego Matematyków. Zachęcamy do dodawania opisów. 2 maja 2006 adresy e-mail Bardzo proszę wszystkich członków Koła o uzupełnienie swoich danych oraz o sprawdzenie swoich nowych adresów e-mailowych. |
Kontakt: | Koło Naukowe Matematyków Uniwersytetu Śląskiego 40-007 Katowice, ul. Bankowa 14 (pokój 524) tel. (032) 359-20-96, e-mail: knm@knm.katowice.pl |